VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubická radnice hledá hlavního architekta. Po letech

Pardubice - Město od května zřídí nový odbor a do jeho čela chce silnou osobnost a odborníka

23.10.2008 1
SDÍLEJ:

Křižovatka ulic Jana Palacha a Na SpravedlnostiFoto: Policie ČR

K tomu, co již Pardubice kdysi zažily, se nyní hodlá vrátit pardubická radnice. Od května příštího roku by měl na magistrátu opět působit hlavní architekt. Naposledy tomu tak bylo v 90. letech minulého století, jenže od té doby je již podoba města z velké části dotvořena, často kontroverzním způsobem. I tak na hlavního architekta, který bude muset být velkou odbornou i lidskou autoritou, čeká dost práce. Především na územním plánu a řešení dopravy.

V Hradci Králové se architekta nevzdali

Na úterním jednání Rady města Pardubic bylo rozhodnuto o zřízení nového odboru. Od května příštího roku by jím měl být odbor s prozatímním pracovním názvem Útvar urbanismu a architektury. Jako hlavní důvod této organizační změny uvádí radní živelný rozvoj města Pardubic, který si z dlouhodobé perspektivy žádá tento koncepční útvar, jenž by měl město zásadně ovlivňovat v oblasti územního plánování, urbanismu a architektury.
O tom, že Pardubicím chybí hlavní architekt, zazněla v minulosti řada kritik.

Naopak v sousedním Hradci Králové se tohoto postu nikdy nevzdali. „Nikdy není pozdě,“ reagoval včera primátor města Jaroslav Deml, proč až nyní se město vrací k tomuto modelu, když střed Pardubic je již z velké části zastavěn a o jeho podobě je více méně rozhodnuto.
Nový odbor Útvaru urbanismu a architektury bude čítat deset až dvanáct lidí a v jeho čele stane hlavní architekt. Ne všechny však bude radnice nabírat. Do odboru bude totiž zařazeno stávající Oddělení územního plánování, které v současnosti spadá pod odbor Stavebního úřadu. „Navýšení se týká asi pěti lidí,“ říká tajemník magistrátu Martin Růžička. Odbor by měl například začít vykonávat činnost, kterou si nyní město zadává u externích firem. Ročně jde o práce zhruba za jeden milion korun.

Největší problém pro město bude zřejmě obsazení postu hlavního architekta. Radnice mu chce nabídnout dobrý plat, případně i městský byt. „Naší ambicí při obsazení pozice hlavního architekta bude získání výrazně profilované osobnosti s náležitou odborností, ideálně také s reputací a respektem obce architektů i politiků. Funkce by měla být nadstandardně honorována a zejména by jí současně měla být deklarována a poskytnuta vysoká míra nezávislosti,“ uvedl tajemník Růžička.

Výběrové řízení hodlá radnice vyhlásit co nejdříve, tedy již v listopadu, aby měla dost času na výběr hlavního architekta. „Je to také o tom, že nám nový stavební zákon celou situaci komplikuje,“ zdůvodňuje zřízení nového odboru náměstek primátora Alexandr Krejčíř. „Asi hlavním úkolem je příprava nového územního plánu, který je před námi. A útvar hlavního architekta by tohle měl jako svou hlavní prioritu.“

Představa Krejčíře je, že hlavní architekt musí být nejen odborně zdatný, ale i silnou osobností. „Měl by to být člověk silného charisma, aby dokázal přesvědčit nás politiky o tom, že jeho vize a koncepce je správná. Určitě nebude jednoduché hlavního architekta nalézt, ale musíme se o to pokusit,“ dodává Krejčíř. „Město mu může nabídnout prestižní místo, určitě materiální zabezpečení a v omezených podmínkách magistrátu kvalitní mzdové ohodnocení. Ale zdůrazňuji, pro architekty by to mělo být také o prestiži.“

Autor: Petr Doubrava

23.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Potopa na úřadu UMO2 v Pardubicích.
5

Voda v Pardubicích vytopila radnici "na dvojce"

Rosice: Nováčkovský elán střídali penaltoví čarostřelci

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Okysličení. Nováček, který vede soutěž bez jediné prohry v základní hrací době. TJ Sokol Rosice se vrátil po dvou letech vrátil do krajských soutěží. A na podzim si v I. B třídě počínal jako v loňské sezoně v okresním přeboru. Trenér JIŘÍ TESAŘ měl trochu ulehčenou práci, protože jeho svěřenci se na restart velmi těšili. To se odrazilo v nástupu. Pak už „jen“ stačilo udržovat oheň…

Autobusové nádraží bude muset změnit své místo

Pardubice – Krajské město pravděpodobně přijde o autobusové nádraží dříve, než se čekalo. Nový majitel pozemků má připraven rozvojový plán, který s autobusovým nádražím nepočítá.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Adventní měsíc pod děravými koši je ve znamení aprílového počasí

Pardubice – Je za námi druhý adventní víkend, ale na basketbalové palubovky jakoby se vrátil apríl. Výsledky totiž vypadají jako střídání slunce a deště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT