Sedmadvacetimetrovou loď vyzvedly v březnu v Přelouči na souš dva jeřáby. Poté zamířila do servisu, kde prošla důkladnou technickou prohlídkou. Pomocí rentgenu se zkoumala tloušťka a úbytek materiálu na plášti a jednotlivých nádržích. Revizí odborníků prošel také motor. Vyměnit se musí i vnitřní vybavení a především kuchyně. Technici loď zkoumali téměř měsíc.

Prohlídka byla naplánovaná tak, aby se Arnošt mohl do svého přístaviště za zimním stadionem vrátit ještě před začátkem letních prázdnin. Už teď je ale jasné, že generální opravy potrvají déle, než se předpokládalo.

„Zahájení letní sezony v červnu nebude možné. Předpokládaný termín pro návrat lodi do Pardubic je v tuto chvíli září,“ informovala mluvčí Dopravního podniku města Pardubic Jitka Malinská s tím, že termín se bude odvíjet od náročnosti oprav. Provozovatel doufá, že by se výletníci mohli svézt alespoň na podzim, kdy na lodi bývá také rušno.

„Arnošt je relativně mladá loď,“ řekl v březnu ČTK ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán. „Motory, hydraulika se zkontrolovaly ještě na vodě, je to relativně v pořádku. Máme připravené vlastní prostředky, které chceme investovat. Udělat repasi kuchyně, některé části jsou za zenitem. Jinak interiér lodi je ve velmi dobrém stavu, možná uděláme jiné dekorace,“ dodal Pelikán.

Jedna z romských rodin, která ve čtvrtek čekala před pardubickým KACPU.
Romští uprchlíci zůstali v Pardubicích na ulici. Nikdo neví, co s nimi

Způsobilost k plavbě

Aby motorová loď opět mohla vozit zájemce na výletní plavby po Labi, musí získat průkaz způsobilosti k plavbě. Kolik peněz si oprava vyžádá, zatím není jasné. Konečná cena se stanoví, až technici sepíší kompletní protokol oprav. S financováním vypomáhá i radnice, která přispěje částkou 2,5 milionu korun.

Plavidlo, které bylo vyrobeno v roce 2001, prošlo poslední modernizací v roce 2011 a od dubna 2012 vyplouvá pod vlajkou Dopravního podniku města Pardubic. Z domovského přístaviště za zimním stadionem v Pardubicích Arnošt vozí návštěvníky směrem na Brozany, Kunětice, Srnojedy a také do Přelouče. „O termínu vyplutí lodi budeme informovat,“ dodala Malinská.