Unikátní letní prázdninový projekt bezplatných filmových projekcí pod širým nebem, který po celé republice nemá obdoby, nakonec vybojoval potřebných 600 tisíc korun. Navýšení původní dotace o 200 tisíc korun, což žádali provozovatelé Pardubického letního kina, schválili na svém posledním zasedání pardubičtí zastupitelé.

Srdeční záležitost

Návrh na zvýšení dotace podal v radě města Vítězslav Novohradský z ČSSD, kterého podpořil i zastupitel za opoziční ODS Alexandr Krejčíř.
„Nezastírám, že Pardubické letní kino je pro mě srdeční záležitostí. Chtěl bych poděkovat všem, kteří si uvědomili důležitost a význam této akce," sdělil Alexandr Krejčíř.
„Nemyslím, že je dobře, když město neustále hází tomuto projektu klacky pod nohy. Nechápu, proč tři roky za sebou děláme Pardubickému letnímu kinu problém se schválením částky, o kterou žádá, když nám vždy předkládá průhledný rozpočet," prohlásil šéf zastupitelského klubu ČSSD Jakub Rychtecký.
„Domnívám se, že bychom měli vybrat nejvýznamnější akce a těm garantovat pravidelnou podporu. Jsem přesvědčen, že Pardubické letní kino by do nich mělo patřit," dodal Jakub Rychtecký.
Stejná kvalita?
„Chápu, že je mediálně zajímavé říci, že kinu házíme klacky pod nohy. Chceme ho, ale otázka je za kolik. Myslím, že za 400 tisíc korun by bylo ve stejné kvalitě," reagoval zastupitel ze sdružení Pardubáci Ondřej Hlaváč. 

„Podpora projektu, který nám vykrývá jen dva měsíce okurkové sezony, je více než štědrá i v případě, kdybychom schválili jen 400 tisíc korun. To bych bral za rozumný kompromis mezi tím, co chce provozovatel (600 000 korun) a co navrhuje naše kulturní komise (200 000 korun)," pokračoval náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci, jenž se ostře vymezil proti těm, kteří Pardubické letní kino při úterním jednání zastupitelstva veřejně podpořili.

„Je to populismus!"

„Žádný populismus by neměl být bezbřehý. Nezaklínejme se, že jsme všichni podporu Pardubického letní kina měli ve volebním programu. Všechno má své hranice," podotkl František Brendl, jehož sdružení při předchozí volební kampani lákalo voliče sloganem „Zachraňte letní kino – volte Pardubáky".

„Když se blíží další volby, tak to přece neznamená, že se začneme předhánět, kdo dá letnímu kinu více," nechal se slyšet náměstek primátorky, který má ve své gesci kulturu.
„Současné zastupitelstvo už podpořilo letní kino mnohem vyšší částkou než naši předchůdci, z nichž někteří nám teď radí, jak si máme tohoto projektu vážit," argumentoval František Brendl.
„Pan náměstek Brendl má pravdu, že všechno má své meze. Ta nekonečná diskuse o letním kině už mě nebaví. Ale musím s ním souhlasit, že opravdu není jeho zásluhou, že Pardubické letní kino nakonec dostalo dotaci, jakou požadovalo a jakou si podle mého názoru zaslouží," ozval se Alexandr Krejčíř.

„Měli bychom přihlédnout i k tomu, že ne všichni obyvatelé Pardubic projekt letního kina podporují. Někteří z nich jsou dva měsíce touto akcí zatěžováni," narážel náměstek primátorky na stížnosti občanů, kterým v minulosti vadil hluk od lidí, co po konci filmových projekcí odcházeli z Tyršových sadů směrem do centra krajského města.

Dlouhá debata

„Debatu zastupitelů jsme pečlivě sledovali. Z našeho pohledu byla až zbytečně dlouhá, vzhledem k devíti úspěšným ročníkům, které navštívilo půl milionu diváků. Přišlo nám trochu paradoxní, že největším oponentem Pardubického letního kina se stalo sdružení Pardubáci, které si na jeho záchraně postavilo svou předchozí volební kampaň," vyjádřil se provozovatel kina Tomáš Drechsler.

„Chtěli bychom poděkovat všem rozumným zastupitelům města, kteří tuto akci podpořili. Je trochu ubíjející každoročně věnovat velké úsilí k obhajobě něčeho, co by svým rozsahem, historií a návštěvnosti obhajobu nemělo potřebovat, ale teď máme radost, že budeme moci obyvatelům i návštěvníkům Pardubic nabídnout bezplatné filmové prázdninové projekce pod širým nebem v takové kvalitě, na jakou jsou zvyklí," uzavřel Tomáš Drechsler.

V případě letního kina 
zvítězil zdravý rozumZdravý rozum zvítězil. Pardubické letní kino nakonec od zastupitelů města získalo potřebných 600 tisíc korun, o které žádalo. Je už docela trapné, jak jeho provozovatelé musí každý rok podstupovat potupný rituál, při němž jsou nuceni se před celým městem takřka vysvléknout do naha a neustále dokolečka opakovat, o jak výjimečnou akci jde a co všechno za svěřené peníze obyvatelům a návštěvníkům Pardubic v době okurkové prázdninové sezony úplně zadarmo nabízejí. Jako kdyby pardubickým zastupitelům nestačil podrobný rozpočet, kde je do detailů vysvětleno, za co se finance utratí, pohled na program a potom návštěva alespoň jedné projekce. Je smutné, když si unikátnost této akce uvědomuje i ministerstvo kultury a mateřské město hledá tisíc a jeden důvod, proč Pardubické letní kino hodit přes palubu. Naštěstí to díky převaze osvícených zastupitelů tentokrát dopadlo dobře. Tedy pro většinu obyvatel i návštěvníků Pardubic, kteří budou mít přes prázdniny pádný důvod, proč se alespoň na večer do města vracet…