Vypadá to jako neuvěřitelná blamáž, kterou se vedení kraje podařilo odvrátit pět minut po dvanácté. Jinak by nemocnice nejspíš měla z ostudy kabát.

Poté, co se hejtman Radko Martínek nedávno rozčiloval kvůli přeřazení zdejšího onkocentra a traumacentra do druhé české ligy těchto pracovišť a dokonce kvůli tomu zažaloval tehdejší Julínkovo ministerstvo zdravotnictví, teď byla ohrožena další zdejší klinika.

Tentokrát ovšem jen kvůli šlendriánů manažerů nemocnice. Ti zapomněli v termínu podat žádost o zařazení zdejšího kardiovaskulárního centra mezi pracoviště druhé kategorie. Poslali ji na ministestvo dva dny po termínu.

Hejtman zasáhl a ministerské úředníky včera obměkčil, aby přimhouřili oči a opožděnou žádost přijali. Odpovědné pracovníky nemocnice však nemine trest.

„Vzhledem k tomu, že to dobře dopadlo, budou postihy jen finanční. Původně jsem byl naštvaný na ředitele, ale ukázalo se, že ten byl v té době na dovolené a úkolem pověřil jiné pracovníky,“ řekl hejtman Radko Martínek.

Podle hejtmana dokonce není vyloučeno, že si kardiologie dokonce polepší na úroveň první české ligy, kdy by fungovala pod patronátem kardiocentra nedaleké fakultní nemocnice v Hradci Králové. Stejný model ostatně bude uplatněn u onkocentra, které ministerstvo vrátilo v červenci na seznam komplexních pracovišť.

„U traumacentra budeme o tomtéž jednat v nejbližší době,“ dodal Martínek.

Problémů, které se v nemocnici v poslední době nakupily, je však požehnaně.

Například hladký návrat onkocentra mezi českou elitu by ještě mohl ohrozit nynější spor mezi krajem jako zřizovatelem nemocnice a firmou Multiscan, která kliniku provozuje.

Ta odmítá nemocnici zdarma předat novou přístavbu s lůžky za 64 milionů, kterou na své náklady vybudovala, k daru kraji se ovšem před třemi lety zavázala. Kraj Multiscanu tento týden pohrozil, že mu jinak nedá povolení k provozování lůžek. Ta ovšem onkologie nutně potřebuje.