Podzimní městské slavnosti v Pardubicích začnou v pátek 6. října a potrvají i celou sobotu. Návštěvníkům nabídnou řadu koncertů, písečnou show, akrobacii na koních, tradiční jízdu kočárů i historických vozidel či lampionový průvod. Slavnosti se ponesou ve jménu koně. V neděli se na závodišti běží 133. Velká pardubická.

Namísto ohňostroje se letos pořadatelé rozhodli pro jinou variantu. Sobotní program zakončí laserová světelná show. Důvody ke změně jsou zejména ekologické. „Dlouho jsme přemýšleli, jak nahradit ohňostroj na Labi, který zbytečně zatěžoval okolí řeky a blízké přírody hlukem a znečištěním vzduchu," řekla ke změně programu náměstkyně pardubického primátora Jiřina Klčová. „Ke slovu se tak letos dostane laserová světelná show a věříme, že důvod změny návštěvníci ocení, stejně jako samotné provedení show,“ dodala Jiřina Klčová.

Velká pardubická letos oslaví 149 let od prvního startu.
KVÍZ: Velká pardubická se blíží. Připomeňte si slavné koně, sázky i tragédie

Pětiminutová laserová show bude mapovat příběh města, jeho osobnosti, události, architekturu i jeho symboly. Promítat se bude ve dvou časech na budovu Domu hudby na Sukově třídě, a to v 19.30 a ve 20 hodin. „Hlavní prostor pro diváky bude vyčleněn na Sukově třídě. V době lampionového průvodu a v časech projekce bude kompletně uzavřena Sukova třída pro všechna vozidla,“ uvedla vedoucí oddělení kultury pardubického magistrátu Jana Fiedlerová. Projekce na Domě hudby bude viditelná od zatáčky v prostoru u sochy Rudoarmějce až po křižovatku s ulicí Sladkovského, kde bude končit uzavírka. Vidět bude i z dalších míst, například z Tyršových sadů či z druhého zámeckého rondelu.

Část Sukovy třídy - mezi křižovatkami s ulicí Sladkovského a s třídou Míru - bude pro veškerý provoz uzavřena v sobotu od 18 do 20.30 hodin. 

O změnách v MHD během slavností se dočtete zde:  

Na podiu na Pernštýnském náměstí se v pátek a v sobotu vystřídá celá řada interpretů včetně zpěvačky Moniky Absolonové, která vystoupí v sobotu ve 20.20 hodin. Na programu je také sraz historických vozidel, dále bude možné zhlédnout koňský program v ulici U Stadionu. Na návštěvníky slavností čeká po oba dny na hlavním historickém náměstí pernštejnská hospoda a řada řemeslných stánků.

Čtyřletý chlapec se sám toulal ulicemi pardubické Dukly.
Čtyřletý chlapec se sám toulal městem. Byl špinavý, hladový, vstupoval před auta

„Pro děti budou připravené zajímavé workshopy, vystoupení Pigy a Lily nebo Saxana dětem, zapojit se můžete do běhu Univerzity Pardubice a ani letos nechybí spanilá jízda historických automobilů a nově také vinařský minifestival na zámku a Příhrádku,“ vyjmenoval Radek Mašík z pořadatelské Máša agency. 

Z programu vybíráme

Pátek, Pernštýnské náměstí
16.00 zahájení slavností - spanilá jízda kočárů, které před 16. hodinou dorazí na náměstí
17.00 Saxana dětem – Petra Černocká
19:50 Písečná show s projekcí na téma Pardubice a koně

Sobota
10.00 – 18.00 Vinařský minifestival na zámku a Příhrádku 
10.00 – 13.00 Příhrádek, výstava Památky zahradního umění v Pardubickém kraji, zastávka pro děti ve stylu hobby horsing 
13.00– 18.00 zámek, Velká zámecká – dostihová dráha s úkoly pro děti na zámeckých valech a tvůrčí dílna s kokardami
10.00– 17.00 KD Hronovická, Den medu – ukázka lidových řemesel, ochutnávka medu
16.00 travnatý prostor ulice U Stadionu Koňský program - vystoupení fríských koní Červenočerná fantazie
19.00 Lampionový průvod městem
19.30 a 20.00 Sukova třída, světelná laserová show promítaná na Dům hudby
20.20 Pernštýnské náměstí, koncert zpěvačky Moniky Absolonové

Celý program ZDE