Už jen jeden den zbývá do ukončení výtvarné a literární soutěže Pardubické střípky, která chce podpořit malé a mladé talenty z celé České republiky.

Letos se tak už pošesté mohou do soutěže zapojit žáci  a studenti základních a středních škol a zaslat své literární či výtvarné dílo k posouzení odbornou porotou. Pardubické střípky své soutěžící sbírají ještě do pátku.

Zbývá jen jeden den

Odměnou pro zúčastněné bude kromě věcných dárků především zveřejnění dílek, a to vedle textů známých východočeských spisovatelů v bulletinu Kruh, nebo umístění kreseb na výstavě v Krajské knihovně Pardubice.

„Soutěž jsme spolu s pardubickou krajskou knihovnou vyhlásili se začátkem školního roku a zatím nám do soutěže dorazilo několik desítek prací. Do uzávěrky ale zbývá ještě jeden den, a tak budeme rádi, pokud někteří ze studentů nebo žáků vytáhnou ze šuplíků svá dílka a podělí se o ně s námi, s porotou i veřejností,“ uvedla Eva Černošová, předsedkyně Střediska východočeských spisovatelů (SVČS), které je spolu s Krajskou knihovnou v Pardubicích vyhlašovatelem soutěže.

A právě spisovatelé a výtvarníci, kteří jsou členy střediska spisovatelů, zasednou v porotě a pročtou a posoudí zaslané literární a výtvarné příspěvky mladých tvůrců. „Autorům nejlepších literárních prací s potenciálem dalšího rozvoje tvůrčí literární činnosti bude nabídnuta individuální odborná lektorská podpora ze strany renomovaných spisovatelů, členů střediska spisovatelů,“ doplnila Eva Černošová jedno ze zajímavých lákadel pro účast v soutěži Pardubické střípky.

V hlavní roli hudba

Letos soutěž přichází s volným tématem „Tajemství hudby“, které nese podtituly „Hudba kolem nás (v nás)“, „Život jako hudební opus“, „Za doteky hudby“ a „Hudba vypravuje, hudba maluje“.

„Jsme si vědomi toho, že klasická hudba neoslovuje každého, nicméně se domníváme, že málokdo si dovede svůj život bez hudby představit. Proto jsme zvolili jako motto soutěže takové téma, o kterém si myslíme, že poskytne nadějným literátům i výtvarníkům dostatečný prostor pro uplatnění jejich bohaté fantazie,“ objasnila Hana Cihlová z Krajské knihovny v Pardubicích a dodala, že porota už se těší, jak mladí autoři uchopí téma po svém.