Smrt k dostihům patří, bohužel. Pardubické slavné závodiště není výjimkou. Poprvé ale ve své historii čelí žalobě za úmrtí ušlechtilého zvířete. Podle majitele klisny, která se zde v loňském roce smrtelně poranila, k nehodě došlo i proto, že dostihový areál měl být pro koně nebezpečný. S tím ale jeho správce kategoricky nesouhlasí a věc bude řešit soud.

Smrtelné zraněné si v loňském roce přivodila klisna Inkasentka ze stáje Huberta Žďárského. V loňském květnovém dostihu upadla na překážce a pak bez jezdce narazila do hrazení mostku. Náraz způsobil koni taková zranění, že musel být utracen. Majitel Žďárský se rozhodl nenechat záležitost jen tak být a když z jeho pohledu jednání o mimosoudním vyrovnání nikam nevedla, rozhodl se podat na Dostihový spolek Pardubice žalobu. „Důvodem je úmrtí klisny. Trvám na tom, že mostek, kde zemřela, byl nezajištěný, a tudíž nebezpečný,“ uvedl včera Hubert Žďárský. Od doby, co mu na pardubickém závodišti tragicky zahynul jeho kůň, se dalších dostihů závodně nezúčastnil. Dostihový spolek po nehodě některá místa v rozlehlém areálu upravil. „Nevím, jestli tam jsou nebezpečná místa, rozhodně tam byla. Na některá jsme upozorňovali,“ říká majitel stáje z Choťánek u Poděbrad, který napadl i to, že závodní dráha byla příliš tvrdá. Jako náhradu za uhynulého koně požaduje 750 tisíc korun. „Měli jsme nějaká jednání, ale bohužel žádná odezva nebyla. Nezbylo mi jiné řešení, než to dát k soudu,“ uvedl.

„Proběhne soud a ten určí, kdo má pravdu,“ uvedl předseda Dostihového spolku Pardubice Miroslav Petráň. „Vyjádření pana Žďárského jsou nepravdivá, dráha je v pořádku, byla bezpečná. Byla schválena oficiálními institucemi.“ S kritikou stavu povrchu dráhy zásadně nesouhlasí. „Za posledních pět let nebyla nikdy tvrdá, v málo případech byla pevná. V devadesáti procentech případů byla pružná nebo měkká.“ Majitel koně však hlavně napadl situaci, kdy se mu kůň doslova nabodl na trubku u mostku. I tady považuje Miroslav Petráň událost za nešťastnou shodu okolností, nikoli za pochybení závodiště. „Kobyla utrpěla těžký otřes po pádu na překážce a bezcílně a naprosto nekoordinovaně pobíhala po závodišti. Pardubické závodiště je přírodního charakteru a je tak utvářeno sto padesát let. Za tu dobu došlo k různým úrazům, které lze nazvat nešťastnou náhodou. Například v roce 1993 kůň, který spadl na Taxisu, narazil v lese hlavou do stromu a uhynul. Tudíž z této logiky bychom museli pokácet všechny stromy,“ řekl Petráň, který naopak bude spolek proti výrokům bránit.