Osmadvacetiletý Marek Cseytey z Pardubi si splnil svůj dávný sen a do slunné Kalifornie se minulý měsíc vypravil. Kromě Hollywoodu, Beverly Hills či v neposlední řadě pláží Santa Moniky se navíc jako sportovní fanoušek těšil také na zápasy hokejistů Kings či basketbalistů Lakers.  Všeho si sice nakonec užil, ovšem předcházel tomu dramatický příběh, na který bude Marek Cseytey z Polabin vzpomínat hodně dlouho…

Hotel Cecil

„Po příletu do Los Angeles jsem se jel ihned ubytovat do hotelu Cecil, který je v centru města, v tzv. Downtownu. Pobyt na čtrnáct dnů jsem zde měl již z České republiky cestovní agenturou dopředu uhrazen. Druhý den jsem pak vyrazil na obhlídku města. Když jsem se odpoledne vracel, už zdálky jsem viděl, že před hotelem stojí policejní a hasičská auta se zapnutými majáky. Když jsem přišel blíž, bylo mi již jasné, že se něco stalo přímo v našem hotelu. U dveří stáli dva muži v civilu, ovšem s nápisy FBI na zádech.  Chtěli po mně doklady a hotelovou kartu. Teprve, když všechno zkontrolovali, tak mi ten jeden otevřel dveře a hodil hlavou na znamení, že můžu jít dovnitř," vzpomíná Marek Cseytey na první dny pobytu v Los Angeles.
Teprve uvnitř hotelu se pardubický turista alespoň částečně dozvěděl, co se stalo.

„Jenom našli tělo…"

„Přestože byl vestibul plný policistů v uniformách i v civilu, přitočil jsem se k jedné z recepčních a zeptal se, co se stalo. S až mrazivou samozřejmostí a téměř bez jakékoliv mimiky mi řekla tou jejich nesrozumitelnou americkou angličtinou: „Body found." Našli tělo… Na můj nechápavý pohled dodala: „Just body found." Jenom našli tělo…"

V tu chvíli ještě osmadvacetiletý Pardubák netušil, co to znamená a co se bude dít dál. „Přestože na recepci vládl chaos a vestibul byl plný ubytovaných turistů, mezi nimiž hráli prim zejména němečtí důchodci, ubezpečil nás další recepční, že vše je v pořádku, jen se prý budu muset zatím přestěhovat do jiného patra. Šli se mnou dva policisté. Jeden stál u dveří mého pokoje a druhý byl u toho, když jsem si balil věci do kufru. Potom mě oba ještě doprovodili do mého nového pokoje, který byl asi o šest pater výš. Teprve tam jsem se pak z televize dozvěděl, že v našem hotelu došlo k vraždě," doteď s hrůzou líčí Marek Cseytey.

Poměrně „pěkného" sólokapra, i na zdejší poměry, si nenechala pochopitelně ujít ani média. „Televize již toho byla plná. Podíval jsem se z okna a přímo pod ním jsem napočítal deset televizních štábů! A tak jsem se pomalu začínal dozvídat, k čemu přesně v našem hotelu došlo. Zhruba před čtrnácti dny se zde prý ztratila ubytovaná mladá dívka z Kanady. Ovšem teprve, když začal mít hotel problémy s vodou, šli dělníci zkontrolovat obří nádrže na vodu. Ty jsou umístěny na střeše hotelu. A v jednom z těchto čtyř tanků našli tělo…," vzpomíná na své první dny v L. A. Marek Cseytey z Pardubic.

Netekla voda

„Už mi bylo jasné, proč neteče voda a je nefunkční záchod. Prostě hotel pochopitelně kompletně odpojil vodu. V tu chvíli jsem pochopil, že se budu muset zase stěhovat. Tentokrát již ovšem do jiného hotelu," popisuje Pardubák.
Téměř plný hotel Cecil se však přeci jen ještě ten večer nestěhoval. „Na noc nám dali na pokoj balené vody a stále nás ujišťovali, že vše bude v pořádku. Brzy ráno mě ale vzbudila hotelová služba s tím, že se hotel uzavírá a že se budeme muset přestěhovat jinam. Kvůli odstavené vodě jsme již nedostali ani snídani. Recepce byla stále plná novinářů i policistů. Před hotelem pořád postávali kameramani a přenášeli veškeré události. Paradoxní bylo, že to, co jsem viděl kolem sebe, jsem zároveň viděl i na několika obřích televizních obrazovkách ve vestibulu. Pochopitelně, že to také  plnilo titulní stránky Los Angeles Times."

Stěhováním z hotelu však problémy 28letého  Pardubáka zdaleka neskončily. „Peníze za zaplacený hotel mi nevrátili. Prý to vyúčtují s tou agenturou, která to uhradila. Pro mě to ovšem znamenalo pořídit si za další peníze nový hotel. Spojil jsem se s českou agenturou, od které jsem měl hotel zaplacený. Tam mi sice řekli, že mi to uhradí, ovšem až zpětně, to znamená až za několik týdnů…"

Konečně dovolená

Marek Cseytey se tedy nakonec nastěhoval do jiného hotelu, rovněž v Downtownu, a po třech dnech si tak konečně mohl začít užívat své vysněné dovolené.

„Peníze jsem naštěstí ještě nějaké měl, a tak jsem  nakonec veškeré své vytyčené cíle navštívil. Šlapal jsem po hvězdách na Chodníku slávy v Hollywoodu, prošel jsem se po Beverly Hills, smočil nohy v Pacifiku na plážích v Santa Monice, navštívil slavnou Griffitovu observatoř a užil si filmová studia Universal City. Obrovský zážitek jsem měl také ze Staples Centra, kde jsem byl na hokeji a na basketu. Obojí byl neuvěřitelný zážitek. Jak na loňské vítěze hokejového Stanley Cupu, tak na basketbalisty Lakers bylo pochopitelně vyprodáno. Za zmínku jistě stojí i to, že jsem na basketu potkal jednoho z nejvěrnějších fanoušků Lakers – herce Jacka Nicholsona," vypočítává ty příjemné zážitky ze své nevšední dovolené Marek Cseytey.

Po čtyřech dnech od přestěhování na jiný hotel se dozvěděl i konec temného příběhu, kterým jeho pobyt v Los Angeles odstartoval. „V televizi ve zprávách říkali, že je případ uzavřen. Vraha dopadli – byl jím také turista. Prý bydlel jen o pár pater níž, než jeho oběť…," uzavírá mladý obyvatel Pardubic.