„Zvířata se u nás léčila s různými zlomeninami. Je mezi nimi i skupinka mláďat, která postupně vypouštíme ven. Snažíme se je postupně vracet do míst, odkud k nám přišla. Tady je to pro ně dobrá lokalita. Je tu klid, nejsou tu žádné stožáry vysokého napětí,“ uvedl šéf Záchranné stanice Pasíčka Josef Cach.
Podle místního ornitologa z blízkých Rábů Jiřího Česáka nebyla lokalita vypuštění zvolená náhodně. „Mají tady spoustu hnízdních možností, ať přímo ve stromech, nebo na hradě Kunětická hora. V těch štěrbinách a dírách sídlí každý rok až tři páry poštolek. Navíc poblíž teče Labe, tam je rovněž spousta stromů,“ doplnil Česák. Poštolky ale podle ornitologa samy hnízda nestavějí a využívají opuštěných hnízd po strakách.
Vyléčení ptáci byli před vzletem kroužkováni. „Tím zjišťujeme, jak ptáci táhnou. Jestli zůstávají u nás, jestli se vracejí i do toho samého hnízda či jakého věku se dožijí,“ vysvětlil Jiří Česák.
„U nás se postupně ptáci rehabilitovali, rozlítali… Rozkoukají se, rozlétají se na svobodě a doufám, že příští rok zahnízdí a budou mít mláďata. Ideální je vypouštět je do konce října, pak už je chladněji. Nemá smysl je držet stále u nás, tam zůstávají jen ta zvířata, která mají trvalý handicap,“ uvedl Josef Cach z Pasíčky.
„Máme zatím jen tři rozletové voliéry, teď se naštěstí dostavují další. Budou v září v provozu a moc se na ně těšíme,“ doplnil Cach. Dodal, že bez podpory Pardubického kraje a sponzorů by se neobešel.
Podpora Pardubického kraje má podle radního pro životní prostředí Miroslava Krčila několik úrovní. Tou první je celoroční podpora provozu a Ekocentra v řádech statisíců korun. „Pak jsme přispěli třemi miliony na vybudování rehabilitačních a léčebných voliér. Pasíčka mají nezastupitelnou úlohu v rámci léčby a rehabilitace. Přistupují k těm věcem rozumně tak, že respektují přírodu. Nejsou to žádné extremistické přístupy, jak je známe od některých organizací, které si jen hrají na ochránce přírody. Tady se děje skutečně ta ochrana přírody, která má smysl, má rozum,“ ocenil práci záchranářů z Bor u Proseče radní Krčil.
Například Nadace ČEZ v loňském a letošním roce věnovala stanici milion korun a dalších 100 tisíc korun na projekt na záchranu velkých šelem. „Záchrannou stanici na Pasíčkách podporujeme pravidelně již od jejího vzniku. Je to smysluplné a jsme moc rádi za každé uzdravené zvíře či opeřence,“ upřesnila mluvčí Skupiny ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.
Záchranná stanice Pasíčka
Záchranná stanice v obci Bor u Proseče funguje od roku 1998 a zachránila tisíce nejen zraněných opeřenců, ale i dalších živočichů. Zařízení má v péči Český svaz ochránců přírody. Hlavním jeho posláním je léčba poraněných a oslabených živočichů s následným navracením zpět do přírody, zejména z území Pardubického kraje a části kraje Vysočina. Z tohoto důvodu zde vyrostlo uskupení různých léčebných voliér a kotců zejména pro ptáky, kteří tvoří největší část pacientů zařízení.
Ročně projde zařízením okolo 1800 zraněných zvířat, navrátit zpět do přírody se daří přes 65 % z nich. Mimoto jsou řešeny operativně případy v terénu, a to například navracení mláďat, přemisťování spadlých hnízd, přisazování k adoptivním rodičům, odchyty ptáků v halách či supermarketech a podobně.
Část areálu slouží pro ekologickou výchovu a ročně se ekovýchovných programů účastní více jak 8 000 dětí i dospělých a více jak 10 tisíc zájemců z řad veřejnosti stanici navštíví.