Horní toky již většinou od úterního dne opadávají, ale oblast kolem Labe, a to především mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, na kulminaci teprve čeká. Právě zde hasiči provedli evakuaci pěti lidí a dvou koček z chatové osady v Hrobicích. situaci nadále monitorují.

Na video ze zásahu se podívejte zde:

Zdroj: HZS PK

„V souvislosti s táním sněhu a občasných přeháněk máme nejvíce problémů na řece Novohradce a v jejich přítocích, dále na řece Doubravě a třetí povodňový stupeň byl vyhlášen i na řece Chrudimce a na řece Labi. Na řece Labi jsme v této souvislosti dnes zasahovali v obci Hrobice, kde jsme evakuovali 5 osob a 2 kočky z chatové oblasti,“ uvedl mluvčí HZS Pardubického kraje Jakub Stryka.

Hasiči prováděli na řadě míst příslušná protipovodňová opatření, jako je příprava pytlů s pískem, stavba protipovodňové hráze a protipovodňových vaků.

Rekonstrukce pardubické dominanty jde do finále, začala soutěž na obnovu odbavovací haly
Pardubické nádraží: Železničáři se chystají na rekonstrukci za rekordní částku

Nejvyšší třetí stupeň povodňové aktivity platí ve východních Čechách ještě na čtyřech místech, a to na Labi ve Vestřevi, Němčicích, na Chrudimce v Padrtech a na Doubravě v Pařížově. Na většině území Česka se i nadále mají držet hladiny toků na povodňových stupních.

Poměrně vysoké teploty, tání sněhu a déšť v posledních dnech přispěly k zvednutí hladin a naplnění koryt v souvislosti.

Řeky se rozvodnily již před Štědrým dnem. Například na Pardubicku a Chrudimsku zaplavily velkou části obcí Úhřetice, Úhřetická Lhota, Nemošice, Mnětice, Vejvanovice, Zaječice či Rosice. Právě tyto lokality zaznamenaly mírné zlepšení a voda tu postupně začala opadávat.

Povodeň na Týnišťsku
Rozlitá Orlice z dronu. Podívejte se videu na dramatické záběry z Týniště

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekává stupně povodňové aktivity podle výstrahy i nadále na většině území Česka. A to až do odvolání.

„V následujících hodinách očekáváme, že hladiny odvodňující severovýchodní horské oblasti a Vysočinu budou již kulminovat, případně budou mírně klesat, avšak již pouze na úrovni 1. či 2. SPA. Vzestupy očekáváme již pouze na dolním toku Sázavy a na středním a dolním toku Labe, kde je již nyní hladina na úrovni pro 3. SPA. Vzestup hladiny očekáváme i na dolním toku Moravy, kde v profilu Lanžhot hladina dosáhne úroveň 2. SPA," uvedli meteorologové na sociální síti X (dříve Twitter).