V Den vítězství, tedy 
v neděli 8. května, uctí Pardubice památku padlých položením věnců ve 14 hodin na Zborovském náměstí u pomníku Obětem 1. a 2. světové války.

ZASLOUŽÍ SI UZNÁNÍ

„Vzdát hold padlým jsme se rozhodli opět na Zborovském náměstí, neboť bychom se chtěli poklonit všem obětem válečných konfliktů. Všichni, kteří nasadili vlastní život, aby bránili naši vlast a bojovali za ni, si zaslouží naše nejvyšší uznání a poklonu. Díky nim můžeme nyní vychovávat svoje děti v míru… Přejme si a doufejme pevně v to, aby se situace ve světě už nikdy nevyhrotila tak, abychom museli zažít mobilizaci armády, záloh i zdravých mužů a čelili otevřenému válečnému konfliktu," nechal se slyšet primátor Pardubic Martin Charvát.

Pietní akt organizuje i pátý pardubický městský obvod, a to v neděli od 13:30 hodin u Pomníku československých letců a parašutistů 2. světové války na náměstí Dukelských hrdinů.

V Přelouči uctí památku umučených a popravených u památníku v parku u sokolovny. V programu vystoupí rovněž pěvecký sbor J. B. Foerster.

Den předtím, tedy v sobotu 7. května, konec druhé světové války oslaví například Dašice, Turov či Slepotice.

PAMÁTEČNÍ PRŮVOD

V Dašicích je sraz účastníků ve 14 hodin u hasičské zbrojnice. Průvod půjde ulicí Křičenského k pomníku padlých, kde vystoupí žáci zdejší základní školy a budou zde položeny též památeční kytice.

Podobné to bude i na návsi v Turově či u pomníku Obětem 1. a 2. světové války ve Slepoticích.