Za dopravu do školy, za jídlo ve školní jídelně. To jsou v současnosti nejčastější platby dětí. Podle představ pardubické radnice k tomu nemusí mít po kapsách hotovost, školáci by si měli vystačit s jednou čipovou kartou. Po dvou školách, kde se tato novinka vyzkoušela, bude Pardubická karta v letošním roce zavedena do většiny základních škol, jejichž zřizovatelem je město Pardubice. Využití čipových karet má ale mnohem větší potenciál.
Za jídlo i parkovné
Rada města schválila strategii rozvoje Pardubické karty pro roky 2008 až 2010. Nyní je karta využívána především v městské hromadné dopravě – buď coby časová jízdenka, či jako elektronická peněženka, z níž je odečítána konkrétní částka podle toho, kolik cestující ujede. Pardubická karta má podle radních do budoucna sloužit v mnohem širším záběru. Od zaplacení školního stravování, vstupů do jednotlivých pavilonů školy až po úhradu vstupů do knihoven, plaveckého areálu či parkovného. Jako první přijde na řadu rozšíření Pardubické karty do dalších školských zařízení. Od loňska si je vyzkoušely v pilotním projektu dvě školy. „Osvědčily se jim a velmi si je pochvalují,“ říká náměstek primátora Michal Koláček i přes porodní bolesti, které zavádění novinky provázely. V letošním roce chce radnice zavést úhradu stravování Pardubickou kartou v dalších deseti základních školách, v roce následujícím přijde na řadu zbývajících pět.
„Na letošní rok máme v rozpočtu na rozšiřování funkcionality karty čtyři miliony korun, do škol půjde zhruba polovina,“ říká Michal Koláček. Zda se podaří proinvestovat druhou polovinu, se ukáže. „Myslím si, že je nevyčerpáme. U parkovacích automatů jsme obezřetnější, abychom neudělali zbytečně nějakou chybu,“ dodává Koláček.