„Beseda se uskuteční ve středu 7. října v 15 hodin v Aule Univerzity Pardubice,“ potvrdil našemu Deníku organizátor akce Milan Halousek. Přestože jména astronautů, kteří Pardubice navštíví, byla do poslední chvíle utajována, našemu Deníku se podařilo zjistit, že se jedná o ruského a amerického kosmonauta.

Podle organizátorů se jedná o dost zajímavá jména. Prvním hostem je 69letý Viktor Petrovič Savinych, který se může pochlubit kromě samotného letu do vesmíru také výstupem do volného kosmu.

Druhým kosmonautem, který ve středu na univerzitě pobeseduje se všemi zájemci z řad veřejnosti i studentů, je 60letý podplukovník armády Spojených států James Shelton Voss. Ten oproti svému kolegovi vystoupil do volného kosmu dokonce čtyřikrát a strávil v něm dohromady 23 hodin, tedy skoro jeden celý den! Kosmonauti se v těchto dnech účastní v Praze Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů pořádaných Association of Space Explorers (ASE).

„Oba kosmonauti přijedou do Pardubic také se svými ženami. Savinych s manželkou Lilií a Voss s chotí Suzan,“ upřesnil pro Pardubický deník Milan Halousek. Právě on, coby vedoucí odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, bude zítra celým programem provázet. „S ukončením besedy se počítá kolem půl šesté večer,“ dodal.
Součástí celé akce bude také autogramiáda obou hostů. Chybět pak nebude ani výstava modelů kosmické techniky, dokumentů, fotografií a autogramů.

Beseda s kosmonauty bude tlumočena do českého jazyka. Pokládat otázky bude možné živě přímo ze sálu nebo písemně.
Během své jednodenní návštěvy Pardubic se kosmonauti zúčastní rovněž besedy se studenty SPŠE a Gymnázia Dašická. Nebude chybět ani přijetí u představitelů města a Univerzity Pardubice. Oba astronauti se zúčastní i slavnostní vernisáže výstavy v Hvězdárně barona Artura Krause na Dukle.