V sobotu 17. června od 12 do 20 hodin se na zámku v Pardubicích koná Pardubický festival piva. Předvedou se nejen regionální pivovary z východních Čech, ale také jedna unikátní lahůdka. Pivovar Bohdaneč ve spolupráci s Experimentálním pivovarem Univerzity Palackého uvařil nejstarší pivo v Evropě. Návštěvníci festivalu budou mít příležitost ho ochutnat.

Pivo na festival dorazí především z východních Čech – Beránek, Mordýř, U Vojtěchů, U Hušků, Rodinný pivovar 713 HK, Klenot, Zbraslavská koza, Loutkář, Pivovar U Přeška, Lončák, Clock nebo Kamenice nad Lipou. Až na jednu výjimku. Pivovarníci z Bohdanče na Kutnohorsku přivezou první várku piva Sluneční bárka.

„Když se vědcům podařilo rozluštit, že vzácná bronzová nádoba nalezená v Kladině na Pardubicku obsahovala nejstarší pivo ve střední Evropě, pokusil se jej chemik a člen vědeckého týmu Lukáš Kučera z Univerzity Palackého v Olomouci rekonstruovat,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. V pivu vařeném z prosa se snoubí chuť světlíku, mochny, tužebníku, jitrocele, pelyňku a připomíná dnešní pivo typu Gruit. Receptura je stará přibližně 3000 let.

Název Sluneční bárka vychází z výzdoby bronzové nádoby. „Precizně propracované tepání bylo spojené s kultem Slunce. Tažní ptáci táhnou bárku se slunečním kruhem. Motiv odkazuje na náboženské zvyklosti lidí doby bronzové a jejich představy o fungování světa a vesmíru. Nápoj měl sbližovat jeho uživatele s Bohy,“ doplnil Tomáš Libánek. Vzácné vědro, díky kterému bylo receptura odhalena, je uložené právě ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích. První várku Sluneční bárky ochutná prvních 700 návštěvníků, ochutnávka je v ceně vstupenky, která činí 50 korun.

Pikniky a koncerty

Zámecký areál s valy nabídne kromě piva a pivních specialit ideální odpočinkové prostředí pro pikniky, posezení na nádvoří a v parkánu. Můžete ochutnat lokální piva či burgery, sendviče, grilované maso i vegetariánskou kuchyni. O živou hudbu se na festivalu postarají od 17 hodin kapely Endee a Monantes.