Návštěvníci akce se mohou těšit na degustace, hudební vystoupení i soutěže. Letošní ročník bude kvůli rekonstrukci zámku kompletně venkovní.

Festival vypukne v pátek ve 13 hodin. Vinařské stánky zaplní velké nádvoří, parkán

a zámecké valy. Svou práci přijede na festival prezentovat více než 50 vinařství. „Kvůli probíhající rekonstrukci pardubického zámku budou všichni vinaři vystavovat ve venkovních prostorách, nejvíce jich bude na valech a pak na velkém nádvoří. Letos nám počasí přeje, tím pádem mohou být venkovní prostory bonusem. Těším se na to, jak budou návštěvníci venkovní degustace kvitovat, protože výhledy z valů jsou prostě nádherné,“ uvedl za pořadatele Jiří Lejhanec.

První den festivalu v 15 hodin pořadatelé vyhlásí vítěze soutěže vín. K degustacím bude po celý den hrát Varmužova cimbálová muzika. Večer už ale bude patřit hudebním skupinám John Hayllor, Endee a Blue Cimbal. První jmenovaná kapela zahraje blues-rockové skladby, pardubická skupina Endee zase rozezní prostory zámku tóny pop-rocku. Páteční hudební program uzavře kapela Blue Cimbal, která posluchačům představí první elektro-cimbál, na který zpěvák a cimbalista Roman Veverka zahraje hity od kapel jako U2, Sting nebo Pink Floyd. Zazní ale také lidové písně v moderních úpravách.

Festival láká kromě vína také na gastronomii. „Letos budeme mít na festivalu tři provozovatele, kteří zajistí občerstvení. Fanoušci exotického jídla budou moct ocenit thajskou kuchyni. Ale samozřejmě nabídneme i česká jídla,“ upřesnil Lejhanec.

Sobotní ochutnávky potrvají od 12 do 18 hodin. Oba dny festivalu budou pro návštěvníky nachystané komorní degustace jednotlivých vinařství v Malém gotickém sále, který bude jako jediný interiér zámku přístupný.

Předchozí ročníky mohli návštěvníci festivalu bezplatně navštívit vybrané zámecké expozice a prostory, které nejsou běžně přístupné. „Bohužel, tento rok nic takového nenabízíme, protože se zámek opravuje. Kdo bude chtít navštívit expozice otevřené během rekonstrukce, musí si za prohlídku zaplatit,“ vysvětlil Lejhanec.

Zájemci si mohou koupit vstupenku na oba festivalové dny, nebo jen na Vinařskou noc, která začne v pátek ve 20 hodin a potrvá do půlnoci. Základní vstupné na celý festival stojí v předprodeji 200 korun, v ceně je také degustační sklenička.   (tom)