Počet osobností, které mají před hokejovým stadionem svůj piktogram a patří mezi členy Síně slávy pardubického sportu, se tak rozrostl na 38 sportovců. „Letos jsme měli čest rozšířit Síň slávy o další dvě úžasné sportovní osobnosti. Jsou to také vzory pro mladou generaci,“ sdělil náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký, který nezapomněl připomenout, jak důležité jsou pro město investice do sportu.

„Trenéři a sportovci potřebují pro práci s talentem nejenom vzory, ale i zázemí,“ dodal Rychtecký.

Významná plavkyně

Pardubickou síň slávy letos rozšířila teprve pátá žena. Bývalá plavkyně Jana Klusáčková má na svém kontě řadu výtečných plaveckých výkonů, z nichž se řada zapsala do knihy českých rekordů.

Už příští rok se počet osobností zakulatí na rovných 40.

Pardubická rodačka své úspěchy často slavila i za hranicemi České republiky, zejména díky účastem na mistrovstvích světa, ale i olympijských hrách, kde startovala hned dvakrát. V roce 2004 v Aténách a o čtyři roky později v Pekingu. Bronzovou medaili si vyplavala na Letní univerziádě v roce 2005. Pochlubit se může i rekordy ve volném způsobu na 50, 100 a 200 metrů. Dnes se věnuje trénování mladých plavkyň a plavců.

Se svými úspěchy se zařadí například vedle Ludmily Jelínkové, která jako první česká žena v roce 1988 přeplavala kanál La Manche z Anglie do Francie.

close Jana Klusáčková a Luboš Kubík, to jsou nová jména, která od dnešního dne doplnila Chodník slávy před enteria arenou. info Zdroj: Město Pardubice zoom_in Jana Klusáčková a Luboš Kubík, to jsou nová jména, která od dnešního dne doplnila Chodník slávy před enteria arenou.

Reprezentant, trenér i hráč

Druhá nová dlaždice nese jméno bývalého fotbalového reprezentanta z pardubického regionu.

„Řada z nás má ještě v živé paměti tažení národního týmu v Anglii až ke stříbrné medaili, ale i účast na světovém šampionátu v Itálii,“ připomněl úspěchy Luboše Kubíka náměstek Rychtecký.

Bývalý člen československé i české fotbalové reprezentace hrál v letech 1985 až 1997. Se lvem na prsou se účastnil celkem 56 zápasů. Může se pyšnit medailí z Eura z roku 1996 nebo účastí ve finále poháru UEFA. V minulosti kopal za kluby v Itálii, Francii, Německu nebo Americe, kde se stal nejlepším obráncem americké fotbalové ligy v dresu Chicaga. Poté, co pověsil kopačky na hřebík, působil jako asistent trenéra amerického olympijského týmu. V současnosti je stále velkým podporovatelem pardubického klubu.

Sportovci tak zaujali místo vedle dalších významných pardubických jmen. „Oběma moc děkuji za reprezentaci sportu v Pardubicích a každého zvu podívat se na čerstvé dlaždice na chodníku slávy,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Už příští rok se počet osobností zakulatí na rovných 40. „Kdo se tentokrát dočká svého piktogramu, ukáže další ročník vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovci Pardubicka, které město každoročně pořádá na začátku roku,“ připomněl Charvát.