„Každá takto investovaná koruna se nám s ohledem na situaci ve světě během několika let vrátí. Ještě v letošním a i příštím roce se pokusíme na investice do úspory energií najít peníze i přes napjatý rozpočet. Finance budeme směřovat do budov, které nám v interních auditech vyšly jako vhodné cíle pro výměnu vybavení či zařízení. Je to důležité nejenom kvůli úsporám peněz, ale i snížení celkové energetické náročnosti budov,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

V Pardubicích už kraj zainvestoval například do sportovní haly při Gymnáziu Dašická, kde nechal za 2,5 milionu korun vylepšit osvětlení. V tělocvičně se tak může měnit intenzita osvětlení podle toho, kdo zrovna běhá po hřišti. Při tělocviku hala svítí úsporněji, pouze na padesát procent, zatímco při televizních utkáních nejvyšší florbalové ligy nebo basketu jsou světla puštěná naplno.

Sportovní hala na Dašické má novou palubovku a úspornější osvětlení
FOTO: Sportovní hala Dašická má opět novou palubovku. Přibyla i chytrá světla

„Původně hodina svícení reprezentovala 35 kilowatt hodin. V současné době na plný režim spotřebováváme zhruba 18 kilowatt hodin. Při tréninku nebo tělocviku jdeme až na úroveň 10 kilowatt hodin, což je samozřejmě velmi výrazná úspora,“ řekl Ondřej Mrázek z firmy MBS service, která světla instalovala.

To kvituje i ředitel gymnázia. „Hala je velký spotřebitel energie. V současnosti je pro nás tedy úspora energie velmi důležitá,“ doplnil ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian.

Úsporná LED světla

Podle hejtmanství je kromě zateplení budov či pořízení fotovoltaických panelů výměna osvětlení poměrně snadným opatřením, kterým může docílit energetických úspor.

Zelezniční nádraží v České Třebové
Správa železnic chce v roce 2024 začít s modernizací uzlu Česká Třebová

Na oblast školství kraj uvolnil přes 10 milionů korun. Největšími chystanými projekty jsou výměna LED osvětlení a vzduchotechniky ve speciální škole v Ústí nad Orlicí za 3,2 milionu korun a podobný projekt na gymnáziu v Přelouči za 2,7 milionu.

V gesci kultury radní schválili investice přesahující tři miliony korun. „Opět se bude jednat zejména o výměnu osvětlení v krajské knihovně a budovách regionálních muzeí,“ přiblížil mluvčí kraje Dominik Barták.

Investice do sociální oblasti

Nejvíce peněz půjde do domů pro seniory nebo domovy s péčí o lidi s postižením. V sociální sféře kraj chystá v příštích letech financovat projekty za více než 14 milionů. Obnova vybavení v Centru sociálních služeb Bystré vyjde na více než pět milionů korun, rekonstrukce vzduchotechniky a instalace fotovoltaiky v přeloučském Domově u fontány na 5,5 milionu, výměna topného potrubí v Domově u studánky v Anenské Studánce na milion korun.

O službu Senior taxi je v Pardubicích velký zájem. Dostupnost služby komplikuje rekonstrukce nadjezdu u Pardubické nemocnice.
Do polikliniky starší lidé s MHD nedojedou, Senior taxi má ale plno

Úsporných opatření by se instituce měly dočkat ještě v letošním a příštím roce. „Nejprve je potřeba zajistit všechny administrativní a technické náležitosti. Budeme rádi, když se s výměnou vybavení, stavebními úpravami a dalšími záměry začne co nejdříve,“ dodal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.