Dům u Jonáše
Domu dominuje bohatá štuková výzdoba. Starozákonní téma s ústřední postavou proroka Jonáše v rozevřených čelistech velryby bývá připisováno pardubickému sochaři Jakubu Teplému.
V 19. století se usilovalo o záchranu štukové výzdoby, celková rekonstrukce průčelí byla provedena v letech 1993–1994.

Objekt patří k nejcennějším památkám v centru Pardubic. Dům u Jonáše slouží pro výstavy Východočeské galerii, která bude stavbu také realizovat. Vedení galerie předběžně plánuje opravu na konec jara a počátek léta roku 2022. „Pokud Zastupitelstvo Pardubického kraje v prosinci 2021 návrh na tuto investici odsouhlasí, bude realizace této akce připravena na stavební sezonu v roce 2022. Přesný termín opravy bude známý po ukončení veřejné soutěže na dodavatele prací,“ upřesnila plán oprav ředitelka Východočeské galerie v Pardubicích Hana Řeháková. Galerie se tak po nezbytně nutnou dobu bude muset obejít bez návštěvníků.

Radní chtějí nechat opravit především nátěr fasády domu a obnovit venkovní okna a dveře. Kdo rekonstrukci provede není ještě jasné. „Práce město vyčíslilo na zhruba milion korun bez DPH a budou předmětem veřejné soutěže,“ řekl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek. Kraj chce na práce získat dotaci. „Dům U Jonáše patří k nejhodnotnějších objektům na pardubickém Pernštýnském náměstí,“ řekl Roman Línek. „Slibujeme si od toho nejen vyšší estetickou hodnotu domu, ale také ochranu před nepříznivým počasím,“ dodal Línek.

Dům zasáhla na Vánoce 2017 rozsáhlá havárie vody. Vedení galerie nechalo dům na několik měsíců zavřít. Dělníci odstraňovali škody tři roky. Teprve v letošním roce stavbaři dokončili opravy posledních vnitřních prostor, a to historických fresek v prvním nadzemním podlaží. Nyní však dům potřebuje další nezbytnou údržbu.

Nejen hasiči ale i městská policie se ještě dnes vypořádává s následky vichřice. Výstrahy meteorologů se vyplnily a s odstraňováním následků větru se v Pardubicích potýkají hasiči i policie i v pátek 22. října.
FOTO: Silný vítr v Pardubicích kácel stromy a značky, roztrhal i cyklostezku

Historický symbol Pardubic byl v původní podobě postaven na začátku 16. století, zřejmě ještě před požárem Pardubic v roce 1507. Renesanční malby jsou z konce 16. století. V 18. století dostal dům barokní fasádu od Jakuba Teplého se starozákonním motivem velryby polykající proroka Jonáše. V letech 1993-94 byl dům celkově rekonstruován. Východočeská galerie zde sídlila v letech 1978-1990 a poté od roku 2000.