Celkově jich na Pardubický kraj připadá 2050 a jsou z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví určené pouze pro infekční oddělení krajských nemocnic a zdravotnické záchranné služby, 1538 respirátorů je kategorie FFP3 a 512 kategorie FFP2. Další zásilka je podle mluvčího kraje Dominika Bartáka očekávána v příštím týdnu.

Podle hejtmana chybí další ochranné pomůcky, rukavice, brýle a štíty. "Koronavirus se přenáší i oční sítnicí. Jenom sety ochranných pomůcek zajišťují dostatečnou ochranu těch, kteří se dostanou do styku s nakaženými," upřesnil hejtman.

"První zásilka není určena pro distribuci do regionu, ale čekáme a jsme plně připraveni na další zásobování, které by podle našich informací mělo přijít příští týden,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Podle hejtmana je Pardubický kraj připraven na okamžitou distribuci respirátorů, bohužel ale není co distribuovat. „V průběhu celého týdne jsme se snažili připravit skladovací prostory v areálech našich nemocnic, komunikovat se starosty obcí s rozšířenou působností, ale také profesními zdravotnickými organizacemi. Potřeba v regionu je obrovská, množství pomůcek je mnohonásobně vyšší. Pro měsíční potřebu se v případě epidemie pohybujeme kolem 100 tisíc kusů setů," dodal hejtman..