Konají se v nejbližších měsících v různých městech kraje. Součástí jsou také dotace pro knihovny, které se umístily v soutěži Biblioweb 2008. Částku 30 tisíc korun dostane Městská knihovna Česká Třebová za druhé místo ve své kategorii od 5 do 25 tisíc obyvatel a Městská knihovna v Ústí nad Orlicí dostane za třetí místo dotaci ve výši 10 tisíc korun. Některé z těchto dotací ještě musí v červnu schválit zastupitelstvo.

„Zabývali jsme se také dotacemi na nákladné opravy památkového fondu. Zastupitelstvo nám na tento rok pro tento účel schválilo celkovou částku 3 mil. Kč,“ doplnil radní zodpovědný za kulturu a památky Miroslav Brýdl a pokračoval: „Doporučili jsme zastupitelstvu tyto tři miliony rozdělit na opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi (1 mil. Kč), a po půl milionu korun na rekonstrukci pardubického krematoria, na generální opravu kostela sv. Josefa ve Svitavách, na opravu věže kostela sv. Jakuba v Poličce a na opravu krovů kostela Panny Marie v Králíkách – Hedči.“

V kompetenci rady její členové schválili dotace na opravy církevních mobiliářů za téměř 1 mil. Kč a dalších 300 tisíc rozdělili na dva památkově hodnotné objekty, které mají v havarijním stavu střechy. I v těchto oblastech byly navrženy některé další dotace , které však musí podle zákona schválit zastupitelstvo.

(Kateřina Nohavová, tisková mluvčí Pardubického kraje)