Pardubický kraj na území zasažené ruskou agresí poslal od února 2022 přes 30 kamionů s humanitární pomocí.

Hejtmanství společně s hasiči organizovalo centrální sklad a distribuci pomoc, která se sbírala na jednotlivých obcích. Lidé na Ukrajinu posílali jídlo, sunary pro malé děti, drogerii, zdravotnické potřeby, deky i starší lůžka. Města pak posílaly elektrocentrály, čerpadla, vyřazené sanitky i postele z krajských nemocnice nebo kamna.

V středu 2. března se v Pardubicích otevřelo krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU).
Centrum na pomoc Ukrajincům se stěhuje. Pomohlo více než 20 tisícům žadatelů

Pomoc z Pardubicka mířila především do Zakarpatí, které je od roku 2009 partnerským regionem, a speciálně pak do Užhorodu.

Tam také často míří vojáci, kteří byli při obraně své země zraněni. Kraj už dříve poskytl 1,5 milionu korun na vybudování výtahu v tamní nemocnice. Ta totiž nebyla bezbariérová, což byl vzhledem k většinovému charakteru zranění vojáků velký problém. Kapacity v Užhorodu ale už nestačí.

Rehabilitační centrum

Nyní se některé české kraje spojily, aby podpořily velký projekt na pomoc ukrajinským vojákům.

Pardubický kraj chce pomoci vybudovat centrum pro raněné vojáky. To by mělo vzniknout z nevyužívané budovy tamní nemocnice.

Uprchlíci z Ukrajiny se do poloviny prosince přestěhují z ubytovny na Stavařově do Husovky
Ukrajinky jdou z nouzového bydlení do Husovky. Pardubice tady opravují 63 bytů

„Jedná se jednoznačně o největší a nejdůležitější projekt českých krajů v Zakarpatí. Bude opravena jedna z nevyužívaných nemocničních budov. Vznikne zde velké rehabilitační centrum pro válečné veterány, které se bude zabývat jak fyzickou, tak i psychickou rehabilitací,“ přiblížil projekt hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který předsedal Komisi Asociace krajů České republiky pro veřejnou správu a legislativu.

Pardubáci vyjádřili podporu Ukrajincům v boji proti ruské agresi

Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Cílem Zakarpatské oblasti je projekt za 235 milionů korun dokončit v roce 2025. České kraje se složí na polovinu potřebné částky. Projekt podporuje také české ministerstvo zahraničí.

„Krajské zastupitelstvo v letošním roce uvolnilo pět milionů korun s tím, že deset milionů poskytne ministerstvo zahraničí, Kraj Vysočina vyčlenil pět a půl milionu korun, Moravskoslezský kraj sedm milionů korun a přidávají se také další kraje jako Ústecký a Královéhradecký kraj," sdělil mluvčí kraje Dominik Barták.

Netolický: Nejvážnější krize pro malé nemocnice za posledních 12 let? Bohužel to tak vypadá. Požádal jsem proto o schůzku ministra zdravotnictví.
Hejtman Netolický: Nemocnice v nejhorší krizi za 12 let. Chci řešení od ministra

Podle hejtmanství peníze v kraji chybět nebudou a příspěvek neohrozí žádné jiné investice.

Realitu na Ukrajině, která už 611 dní válčí s ruským agresorem, si osobně prohlédl i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten v dubnu navštívil také Buču, Borodianku, Irpin i Hostomel, kde ruská armáda nechala desítky mrtvých civilistů.