Vakcinačních center bude dost, zda ale budou dostatečně využitá kvůli nedostatku vakcín, je zatím ve hvězdách.

Zatím nejsou proti covidu ani zdaleka proočkováni aspoň zdravotníci v krajských nemocnicích, hejtmanství už ale kvůli kritizované nepřipravenosti státu připravuje vlastní vakcinační strategii pro veřejnost.

V celém kraji bude podle od 1. března fungovat zhruba 17 vakcinačních center pro veřejnost. Budou v každém sídelním městě „malých okresů“, přičemž na Pardubicku a Chrudimsku, dvou největších správních obvodech, mají být vždy dvě.

První, pilotní centrum otevře kraj už 18. ledna v budově bývalé reálky naproti krajskému úřadu. Zdejší zkušenosti pomohou před ostrým březnovým stratem ostatních center vychytat mouchy.

„Problémem je zatím nedostatek vakcín. Za první dva týdny jsme jich v kraji měli pouze 2000. Zda teď budou další zásilky větší, je nejasné,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Nyní jsou očkováni zdravotníci ve všech pěti krajských nemocnicích, zájem o vakcínu je mezi nimi podle ředitele nemocnic Tomáše Gottvalda zhruba sedmdesátiprocentní.

S rozšiřováním očkování i na další ohrožené skupiny - seniory a těžce nemocné - začnou od 1. února fungovat v těchto pěti městech s nemocnicemi i druhá, „civilní“ vakcinační centra. Jedná se tedy opět o Pardubice, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Litomyšl a Svitavy. S výběrem a přípravou prostor kraj spolupracuje s tamními starosty. Od března se pak spustí centra v ostatních městech.

„Vhodné jsou pro to kulturní domy, tělocvičny, jednací sály úřadů, konferenční sály a podobně. U očkovacích center předpokládáme aktivaci do 48 hodin, pokud ovšem bude dostatek očkovacích látek,“ poznamenala krajská radní za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Největším problémem bude bezesporu personální zajištění. Nemocniční zdravotníci jsou plně vytížení, hejtmanství chce proto o pomoc požádat ambulantní specialisty. Velké nároky budou i na administrativu. Na jednu vakcinační jednotku jsou potřeba minimálně tři administrativní pracovníci, dvě sestry a jeden lékař. Jen v připravovaném centru na pardubické reálce budou takové jednotky přitom tři.

Očkování v Česku probíhá velmi pomalu, vakcínu zatím dostala jen 0,2 procenta populace. V řadě evropských zemí jsou mnohem dál a třeba Izrael už stihl proočkovat pětinu obyvatelstva. A na vině podle Netolického i dalších hejtmanů není jen nedostatek vakcín, ale celková nepřipravenost státu.

„Informace od vlády jsou skoupé, neustále se mění a ačkoliv to zpočátku vypadalo, že po nás nebude chtít skoro nic, bylo nám ihned jasné, že velká část úkolů bude právě na našich bedrech,“ uvedla Matoušková. To je důvodem, proč si kraje připravují vlastní vakcinační strategie.