Ale výjimky existují, už před Vánoci přimrzla jedna labuť v Újezdu u Sezemic. Z ledu ji museli vyprostit tamní hasiči, potom byla převezena do Záchranné stanice Pasíčka u Proseče na Chrudimsku. „Krmíme ji pšenicí, dostává zelený salát a občas namočený rohlík. Až zesílí, bude opět vypuštěna do volné přírody, záleží na počasí,“ uvádí Milan Oppa ze záchranné stanice.

V současné době Pasíčka hostí pět labutí, tři z nich se nacházely volně na poli, ale lidé je odchytli a sami převezli do záchranné stanice.

Údajné záchranou se často zabývají i hasiči, oznamovatelé volají i městskou policii. „V Kochánovicích odpočívaly labutě uprostřed rybníka. Když tam chrudimští strážníci dorazili, vyplašili je a labutě se normálně vznesly a odlétly. Vždy neznamená, že k hladině přimrzly, když jsou déle na jednom místě,“ zdůraznil Milan Oppa.

Když lidé v obavách o zdraví vodních ptáků zavolají hasiče, ti vždy vyjedou se člunem na plochu a snaží se k labuti dostat a zachránit ji. „Musí si k labuti vytvořit cestu, probořit led. Když už se blíží a jsou na dosah, labuť zpravidla roztáhne křídla a odletí. Taková situace nastává v 99 procentech případů,“ uvádí mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. Pokud je podle jejích slov labuť zdravá, nikdy nepřimrzne. Pouze zraněný kus může v ledovém vězení uváznout.

Labutí rodinky jsou nyní k vidění většinou na řekách, které dosud nezamrzly. Lidé se mohou pohledem na jejich důstojný vzhled potěšit na Labi v Pardubicích, v Chocni a na dalších místech. Pokud by jim chtěl někdo zpestřit jídelníček, vhodný je suchý rohlík, zrnka pšenice nebo zelený salát. „Méně je někdy více, některé potraviny jsou úplně nevhodné a mohou velmi ublížit. Byl jsem svědkem toho, že děti labutím házely chléb se salámem, tohle opravdu hraničí s velkým ublížením na zdraví,“ zdůrazňuje Milan Oppa ze Záchranné stanice Pasíčka.