Krajské kolo ankety o nejhezčí památku České republiky v Pardubickém kraji suverénně ovládl Zámek Pardubice, který získal 1348 hlasů z celkového počtu 4809 hlasů.

Vítězství zámku je o to významnější, že se v prvním kole stal památkou s druhým nejvyšším počtem hlasů celkem. Předběhl jej pouze zámek Lednice v Jihomoravském kraji.

Přeskočil i Hrad

Pardubický zámek, který je sídlem Východočeského muzea v Pardubicích, za sebou v součtu hlasů nechal takové památky jako Bouzov (1269 hlasů), Pražský hrad (1129 hlasů) nebo Český Krumlov (1127 hlasů). V kraji za ním skončil s 892 hlasy zámek Litomyšl, památka zapsaná na seznamu UNESCO.

„Pro mě je výsledek ankety v Pardubickém kraji signálem, že veřejnost vnímá diskusi, která se kolem zámku v posledních několika týdnech rozpoutala, a že k ní tímto způsobem zaujala své stanovisko,“ říká Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích.

Veřejností deklarovaný zájem o pardubickou památku potvrzují i statistické údaje, které jsou k dispozici na webovém portálu Ministerstva kultury České republiky.

V roce 2009 čítala návštěvnost zámku 53 742 osob (Litomyšl za stejné období vykázala návštěvnost 35 032 osob). Pro rok 2010 ještě nejsou k dispozici přesná statistická data, nicméně už dnes je zřejmé, že nárůst návštěvníků za loňský rok byl přibližně 20 000 osob.

Kdy bude vítěz?

Do prvního kola ankety bylo z každého ze 14 krajů vybráno deset objektů, z nichž první dva postupují do Česko-Moravského semifinále. To začne 1. dubna. Z české a moravské části pak vzejde šest finalistů. Celkový vítěz ankety bude znám 15. dubna.