„Každý večer se rozzáří a jako maják přitahuje každého, kdo se ocitne v jeho dohledu," uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku Magistrátu města Pardubic.

V PLNÉ PARÁDĚ

„S nápadem osvítit pardubický zámek přišel ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Poté, co byly nasvíceny nově zrekonstruované Tyršovy sady a zámecké valy, byl zámek nad nimi v noci utopený. To byla škoda. Shodli jsme se, že zejména nyní, kdy je park i zámek v plné parádě, stojí za to tuto část města ještě zvýraznit," vysvětlila ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková.

JAK TO BYLO DŘÍVE?

Dosud býval zámek osvětlen pouze při mimořádných příležitostech, jako byla například Velká pardubická, nebo o svátcích.

Nyní se ale každý večer se setměním rozsvítí 56 světelných bodů namířených na pardubickou dominantu a rozzáří bílou fasádu zámku proti noční obloze.

SVÍTÍ DO PŮLNOCI

Pardubický zámek zůstává osvětlen do půlnoci, ráno svítí od pěti hodin do zhasnutí veřejného osvětlení.

„Je běžné, že města zdůrazňují své nejkrásnější stavby. Zámek je pardubickým skvostem, korunou historického jádra a vůbec nezáleží na tom, čí je to majetek. Jsem rád, že se zástupci muzea a Služeb města Pardubic dokázali bez problémů dohodnout na tom, jak tento skvost ještě zatraktivnit," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Zámek bude každý večer osvětlen nejen v turistické sezoně, ale celoročně.

Náklady na osvětlení, necelých 100.000 korun, půjdou na vrub Služeb města Pardubic.