Do celosvětové akce v rámci Mezinárodního dne muzeí se o nadcházejícím víkendu zapojí i pardubický zámek. Východočeské muzeum v Pardubicích, které v památce sídlí, připravuje pro širokou veřejnost páteční muzejní noc. Kdo se sem vydá, ať už za světla či již pod příkrovem tmy, spatří či se dozví, jaké změny se za uplynulý rok na atraktivním zámku odehrály. A není jich málo.

Příznivá zima

S pomocí tzv. Norských fondů začaly v září loňského roku rekonstrukční práce na několika místech pardubického zámku. Podle smlouvy mají trvat rok, ve skutečnosti díky příznivé zimě pokročily podstatně dále kupředu. „Myslím si, že jsme tak ve dvou třetinách,“ uvedl včera spokojeně ředitel Východočeského divadla v Pardubicích František Šebek. Spokojeně z důvodu, že se konečně po mnoha letech zámek dostane do stavu, kdy již budou vydávány peníze na běžnou údržbu, odhadem jeden až dva miliony ročně. „Zabrání se efektu věčně rotující rekonstrukce,“ pojmenoval dosavadní problém ředitel.

Opravy zámku se odehrávají na několika místech rozlehlého areálu. Návštěvníci ve směru od Příhrádku minou téměř obnovený mostek, na němž by se do podzimu měly objevit i dvě původní sochy světců. Po průchodu branou se jim po chvíli odhalí pohled na nově vydlážděné nádvoří a dvě pískovcové studny, které byly donedávna skryty v zemi. Novou fasádu dostávají i zámecké budovy. Velká část rekonstrukčních prací se zaměřila i na obnovu parkánové hradby, která byla opravena a odvodněna, samotný příkop byl na jeho dnu vyzpevněn a osazen zatravňovacími dlaždicemi tak, aby sem mohla bez problémů zajíždět těžká technika hasičů. Pokud by, nedej bože, začalo na zámku hořet. „Naposledy zde hořelo v roce 1873, kdy vyhořela hodinová věž,“ připomíná František Šebek s pomyslným zaklepáním na stůl.

Muzejní noc

O všech novinkách se může veřejnost dozvědět přímo od ředitele a dalších pracovníků muzea během nadcházejícího pátku. Celý zámek bude otevřen zdarma během akce s názvem Muzejní noc. Začíná v 18 hodin a končí o půlnoci. Jako v minulých letech bude zřejmě největším lákadlem výstup do zámecké věže s vyhlídkou, která je jinak po celý rok uzavřena. Zájemce o noční panoráma čeká jedenaosmdesát strmých schodů.