„Loni jsme otevřeli Pernštejnskou rezidenci, prohlídkový okruh, kterým celá tříletá rekonstrukce zámku vyvrcholila. Za tři měsíce provozu ji navštívilo tři a půl tisíce zájemců a máme od nich nadšené ohlasy. Přes pět tisíc lidí vyšplhalo k nové expozici na zámecké věži a sedm tisíc si prohlédlo výstavu Lidé odvedle, věnovanou světu hendikepovaných,“ vyjmenoval nejnavštěvovanější muzejní výstavy a prohlídkové okruhy ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Na pardubický zámek loni přišlo přes 90 tisíc návštěvníků. Úspěch slaví výstavy, divadlo i street food.

V roce bez vládních omezení si pracovníci muzea přáli překročit hranici 100 tisíc návštěvníků. To se ale nepodařilo. „Chování návštěvníků se mezitím trochu proměnilo, na některé přednášky nebo koncerty teprve zase začínají chodit,“ zhodnotil Libánek a dodal, že zámek opět ožil, a to jak palác a hospodářské budovy s novými výstavními sály, tak nádvoří a valy.

Josef Gočár a továrník Binko
Josef Gočár se v symbolické výstavě konané na zámku v Pardubicích vrací domů

Vůbec nejnavštěvovanější výstavou byla expozice Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, která lákala na interaktivní instalaci a vstup zdarma. Kromě běžných návštěvníků ji ve velkém počtu navštěvovali i školáci. Přes devět tisíc dětí se pak zúčastnilo dalších vzdělávacích programů pro školy a veřejnost.

Josef Gočár přilákal do zámku přes 4300 návštěvníků. Expozice „Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár“ tak potvrdila oblíbenost tématu moderní architektury.

Dynamo i chrám ohně

Ani letos zámek nebude zahálet. „Pro lepší kvalitu služeb nyní řešíme projekty návštěvnického centra a společenského sálu,“ připomněl náměstek hejtmana Roman Línek celkovou proměnu zámku, která se projeví v dalších letech.

Hned od začátku roku je pro návštěvníky velkým lákadlem výstava ke stoletému výročí pardubického hokejového klubu. Fanoušci se mohou těšit na připomenutí historie klubu, zlatých momentů nebo klíčových postav. Expozici, která potrvá do 1. října, si stihla pohlédnout i legenda tohoto sportu Dominik Hašek. Nejlepší český brankář všech dob a jeden z nejlepších v NHL dodal na výstavu s názvem Dynamo 100 součásti výstroje i výzbroje a rovněž trofeje ze své sbírky.

Okruh se jmenuje Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách se věnuje období let 1491 až 1560, kdy rod ve městě a regionu působil.
Padací most i mluvící obrazy. Pardubický zámek nabízí nový prohlídkový okruh

„Jsem hrdý na všechny trofeje, nejvíce na tu z Nagana. Vážím si ale všech věcí. Snažil jsem se je schraňovat především ke konci kariéry. Jsem rád, že se našlo místo, kde se mohou vystavit, a že se na ně mohou návštěvníci podívat. Koneckonců hokej jsem hrál pro lidi,“ řekl Hašek v rozhovoru pro Deník.

Další chystané výstavy připomenou výročí 100 let pardubického krematoria nebo přiblíží šatníky východočeských venkovanů. Přibydou i nové akce. „V letošním roce plánujeme přidat ještě operní představení na nádvoří a rozšíření Muzejní akademie, která rychle získává na oblibě mezi seniory,“ uzavřel Libánek.

Interaktivní výlet plný překážek, to je výstava Lidé odvedle
Braillovo písmo, černý tunel. Zkuste si život handicapovaných na vlastní kůži