Letos akce nesla podtitul Ke hvězdám, ale k vidění nebyly jen knihy s hvězdnou tematikou. Křtila se i kniha Orlíčky dolů, mapující východní Čechy v dokumentech z období vzniku republiky. K dostání je na stejnojmenné výstavě ve Státním okresním archivu Pardubice na Bělobranském náměstí, která potrvá do 9. prosince.

Některé publikace se zase dočkaly prezentace, jako Pernštejnské ženy od Pavla Marka. „Tato kniha do pardubického zámku svým tématem určitě patří, protože pojednává o poslední generaci rodu Pernštejnů, který náležel v 16. století k nejbohatším a politicky nejvlivnějším rodům v českém království,“ uvedl autor.

„Prestiž a dobré jméno rodu hájily v jeho poslední generaci především ženy, tím myslím hlavně Marii Manrique de Lara a její dcery. Kromě Polyxeny jsou ale všechny její sestry českým historikům takřka neznámé. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl věnovat Pernštejnským ženám,“ vysvětluje Pavel Marek z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

Křtily se a prezentovaly knihy několika dalších autorů. V 18 hodin mohli návštěvníci besedovat s kosmonautem Oldřichem Pelčákem, který je kromě Vladimíra Remka jediným Čechem, jenž absolvoval výcvik pro let do vesmíru jako člen záložní posádky Sojuz 28.   (dps)