Vozidlo je unikátní zejména svoji sníženou výškou 3330 mm, čímž bude při cestě k zásahu umožněno využívat i podjezd na ulici 17. listopadu a tím pádem znatelně zkrátit dojezdové časy přes centrum města,“ řekla mluvčí hasičů pardubického kraje Vendula Horáková. Snížený podvozek přináší pardubickým hasičům ještě jednu výhodu. Zadní náprava vozidla je samořiditelná, což zlepší pohyblivost i na přeplněných pardubických sídlištích.

Žebřík za 23,5 milionů korun je vyšší, unese větší zátěž a hasiči se s ním dostanou rychleji k zásahůmŽebřík za 23,5 milionů korun je vyšší, unese větší zátěž a hasiči se s ním dostanou rychleji k zásahůmZdroj: HZS Pardubického kraje

Dostupná výška nového žebříku je 42 m, což je o 3 m výše než u dnes používané techniky. „Další vylepšení oproti stávající technice přináší samotná žebříková sada, kdy žebřík za pomocí zalamovacího ramene zvyšuje operativní parametry techniky a umožňuje lepší manipulaci v místě zásahu,“ sdělila Horáková. Hasiči budou nový žebřík využívat od 1. ledna 2022.

Automobilový žebřík je vybaven také dálkově ovládanou proudnicí a barevnou kamerou se zoomem. Nosnost záchranného koše je až 500 kg, což je zhruba o 100 kg více než u současného žebříku. Automobilový žebřík pro hasiče si převzali přímo u výrobce v německém Ulmu ředitel HZS Pardubického kraje Aleš Černohorský a náměstek primátora Jan Nadrchal.