AKTUALITA

V úterý kolem šesté hodiny ránovyjelona pomocLibereckému kraji na čtyřicet policistů z Pardubického kraje. Stejně jako v neděli i nyní budou pomáhat především střežit evakuované oblasti a pomáhat při úklidových pracích. Všichni policisté se na tento úkol přihlásili dobrovolně. Více se dozvíte také v přiloženém videu.

Do boje s povodní vyrazili i policisté z Pardubického kraje. Jejich pomoc kolegové ze severu Čech už naléhavě potřebovali.

Na sever Čech jich vyrazilo čtyřiačtyřicet – příslušníků pořádkových jednotek z Pardubického kraje, ale i dopravní policie.

„Celá výprava se začala organizovat v sobotu kolem jedenácté hodiny v noci, kdy se velení liberecké policie rozhodlo využít nabídku pardubických kolegů na výpomoc. Už v neděli kolem šesté hodiny ráno jsme byli připraveni k odjezdu,“ řekl Deníku Jan Záhorský, vedoucí oddělení služby pořádkové policie Pardubického kraje.

Policisté se do této výpomoci přihlásili dobrovolně, část z nich přerušila i dovolenou. „Nasazeni jsme byli v Chrastavě, Hrádku nad Nisou a Frýdlantu, kde jsme pomáhali místním policistům. Ti byli ve službě už několik desítek hodin, byli rádi, že mají konečně někoho na vystřídání,“ uvedl Jan Záhorský.
A policisté měli skutečně napilno. V okolí Hrádku nad Nisou střežili přístupové cesty k hranicím.

„Z Polska tam najížděli povodňoví turisté, kteří se dostávali i do oblastí, kde již byla část obyvatel evakuována, takže jsme kvůli možnému rabování zastavovali každé vozidlo a prohlíželi zavazadlové prostory. Ve Frýdlantě a Chrastavě se kromě hlídání kolegové zapojili i do odklízecích prací a plnění pytlů s pískem,“ prozradil Jan Záhorský. Na místě museli policisté čelit i značně nebezpečným situacím.

Panika, ale také přívalová vlna

„Asi největší problém představovala masová panika, kdy se mezi lidmi šířila zpráva o protržení hráze a blížící se vlně. Lidé se nás v panice ptali, utíkali na vyvýšená místa. Proto jsme hned začali informaci ověřovat a ukázalo se, že se jedná pouze fámu, takže jsme pomocí megafonů ze služebních automobilů hned tuto zprávu vyvraceli a snažili se lidi uklidnit,“ prohlásil Jan Záhorský.

I sami policisté ale museli před stoupající vodou ustupovat. „Zahrazovali jsme páskou vstup na most, u kterého hrozilo každou chvíli zřícení, když jsme se sami najednou ocitli po kotníky ve vodě, jak rychle začala stoupat voda,“ dodal dramatickou příhodu další z policistů.

Do zajímavé situace se také dostala skupina policistů na jiném z mostů, kam zničehonic přijela delegace, jejíž součástí byl i prezident Václav Klaus a ministr vnitra Radek John. „Místo vjezdu na most jsme najednou museli zvládnout také dav lidí, který se na místě okamžitě vytvořil,“ uzavřel.