Uvolnění stejné částky schválilo již koncem května zastupitelstvo v sousedním Hradci Králové. Primátoři obou měst se bezprostředně po zemětřesení shodli na tom, že peníze věnují společně některé z humanitárních organizací na jeden konkrétní projekt.

Opravit školu

„Já osobně bych rád viděl, kdyby se v Nepálu s pomocí finančních darů Hradce Králové a Pardubic opravila nebo postavila třeba škola. Pokud vím, Češi se v Nepálu už několik let angažují právě v oblasti vzdělávání a budování škol. To, že naše města po tragédii, která zemi postihla, přispějí právě na vybudování školy, považuji za správné a i do budoucna maximálně užitečné. Je ale možné, že ADRA nebo Člověk v tísni budou mít jiný, potřebnější projekt," řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Ničivé otřesy

Nepál postihlo 25. dubna tohoto roku ničivé zemětřesení. Zahynulo při něm na 8500 lidí, další utrpěli zranění. Ničivé otřesy půdy zničily téměř půl milionu domů.
OSN odhaduje, že přírodní živel nějakým způsobem postihl čtvrtinu z přibližně 30 milionů obyvatel Nepálu.

V zemi je podle humanitárních pracovníků třeba vybudovat přes 4500 výukových středisek, které dočasně nahradí rozboření školy.