Její provozovatel, společnost Sev.en EC, žádá Pardubický kraj o výjimku, která elektrárně dovolí tyto nové evropské limity překračovat. Město Pardubice se přihlásilo do řízení o udělení výjimky, stanovisko krajského města určí zasedání zastupitelstva.

Názor si zastupitelé měli utvořit na semináři, který se uskutečnil ve středu. Právě pozvánka na tuto schůzi zapříčinila slovní přestřelku mezi pardubickými politiky. Pirátská strana totiž na své facebookové stránce upozornila na to, že na schůzi jsou pozváni pouze zastupitelé a představitelé Elektrárny Chvaletice, nikoli však nezaujatí odborníci.

„My jsme navrhovali, aby přišli promluvit také odborníci na životní prostředí a na dopady znečištění ovzduší na lidské zdraví. Nedává smysl, aby na semináři mluvili jen ti, kdo mají z rozhodnutí sami prospěch. Jména několika odborníků jsme doporučili náměstkyni Dvořáčkové (ANO). Ta nás odbyla s tím, že si když tak najdou někoho vlastního,“ uvedli Piráti na Facebooku.

Proti tomu se však ohradil zastupitel Jan Hrabal (ANO) „Na seminář jsou kromě zastupitelů pozváni také členové Komise pro životní prostředí a členové Komise pro strategii, přítomen bude i vedoucí odboru životního prostředí Ing. Míča. Jistě Piráti Pardubice do těchto komisí nominovali své odborníky,“ napsal Hrabal. Podle Jakuba Kutílka (Zelení, za Piráty) však v komisích chybí odborníci na ovzduší. „Oblast životního prostředí je velmi široká. Komise řeší převážně otázky odpadového hospodářství a zeleně. Nedává tedy smysl do ní na 4 roky nominovat špičkového odborníka na ovzduší,“ vysvětloval Kutílek.

Do diskuze se vložil také zastupitel Vít Ulrych (KDU-ČSL), který tvrdil, že o absenci odborníka do poslední chvíle nevěděl, přestože v informačních emailech byl v kopii. Tyto zprávy však prý často nečte.

„Kdybych měl reagovat na všechny maily, u kterých jsem v kopii, nedělám celé dny nic jiného… A trvám na tom, že nevím nic o tom, že nebyl přizván „odborník“ „druhé strany“, hájil se Ulrych.

Na samotném semináři pak byl přítomný člen Komise pro životní prostředí Daniel Spálenka (ČSSD), který je odborníkem v odvětví energetiky. Podle některých zastupitelů je však jeden odborník pro tak složité téma málo. „Problematika je poměrně komplexní, protože se týká legislativy, ochrany životního prostředí, znečištění ovzduší a týká se dopadu na lidské zdraví, takže to není o jednom odborníkovi, ale o škále odborníků s různými specializacemi,“ nechal se slyšet Kutílek.

Náměstkyně Helena Dvořáčková, která seminář svolávala, však označila problém pouze jako legislativní. „Je tu pořád snaha rozvinout to jako problém zdraví, což není. Výjimka je jen problém legislativní. Pokud bychom to brali jako problém zdraví, museli bychom zakázat chod elektrárny i bez výjimky,“ vyjádřila se Dvořáčková. Zastupitelé si tak podle ní mohli udělat na téma objektivní názor. Potvrdil to i zastupitel Karel Haas (ODS). „Pro mě byl dnešní seminář primárně o získání maxima relevantních informací o problematice řízení o udělení výjimky pro Elektrárnu Chvaletice tak, abych příští týden na samotném oficiálním jednání zastupitelstva města udělal co nejsprávnější rozhodnutí,“ napsal po setkání Haas.

Podle představitelů hnutí Greenpeace to však není pravda. „Problém je v tom, že elektrárna bude zastoupena borci, kteří se tématu věnují na plný úvazek. Zastupitelé jim budou čelit z pozice poučených laiků. Na případné fauly v argumentaci, které by odborník poznal okamžitě, nemusejí přijít vůbec, nebo až s odstupem po potřebné rešerši,“ varoval Jan Rovenský, který vede energetickou kampaň organizace Greenpeace.

Členové Komise pro životní prostředí a Komise pro Strategii a smart city po semináři dále jednali. Komise pro Strategii a smart city doporučila městu, aby zaujalo negativní stanovisko k výjimce z emisních limitů. „Vedení města pojetím semináře vytváří dojem, že důležitější jsou pro něj finanční zájmy soukromé firmy než zájmy obyvatel Pardubic. Zástupci elektrárny přitom potvrdili, že v případě neudělení výjimky by potřebné investice do technologií zajišťujících splnění schválené regulace učinili,“ řekl Ondřej Karas (Piráti).

O tom zda město výjimku podpoří, rozhodnou zastupitelé ve čtvrtek 21. února.

Piráti navíc upozornili na to, že společnost Sev.en EC v prosinci zintenzivnila spolupráci s HC Dynamo Pardubice. „Ve chvíli, kdy nám zástupci ANO bránili, abychom na seminář dostali lidi, kteří by byli schopni adekvátně reagovat na to, co říkají zástupci elektrárny, si troufnu prohlásit, že souvislost mezi spoluprací s hokejovým klubem a žádostí o výjimku tam je a elektrárna to dělá vědomě,“ je přesvědčen Kutílek. Zastupitel a tiskový mluvčí hokejového klubu Jan Hrabal toto tvrzení označil za fabulaci.

Rekonstrukce pardubické radnice.
Oprava pardubické radnice finišuje