Kraj podpoří nové projekty přeshraniční spolupráce s Polskem.

Díky projektům příhraniční spolupráce se uskuteční řada sportovních a kulturních akcí, například Vzájemně se poznáváme pod patronací města Holic, kdy se do Polska vypraví basketbalový tým dětí, hasiči či mažoretky, kteří pak pozvou polské přátele na podobný podnik k nám. „Pardubičtí zase připravují Mezinárodní přeshraniční pohár v triatlonu a duatlonu,“ uvedl Miroslav Stejskal, radní zodpovědný za oblast cestovního ruchu.

Euroregion Glacensis je dobrovolným zájmovým sdružením podporujícím aktivity v oblasti česko-polské přeshraniční spolupráce.
„Jelikož vedení Pardubického kraje dlouhodobě a cíleně usiluje nejen o kvantitativní, ale zejména kvalitativní úroveň navrhovaných projektů, především v oblasti cestovního ruchu a volnočasových aktivit, rozhodlo se aktuálně dát zelenou například akci Velké talenty na malé scéně. V praxi to znamená nejen výuku partnerského jazyka, ale rovněž vydání CD slovníku či vybavení jazykové učebny na gymnáziu a základní škole v Králíkách,“ kostatoval Stejskal.

Členové řídícího výboru Euroregionu, který zasedal v polovině ledna v Mezilesí, podpořili i projekt Střední školy cestovního ruchu v Chocni s názvem Služby cestovního ruchu v česko-polském příhraničí mladýma očima. „Ten bude zahrnovat úvodní i závěrečnou konferenci projektu, společný výstup na Kralický Sněžník i další turisticko-poznávací aktivity. Hlavní náplní však budou především gastronomické akce, kdy v Chocni budou školáci vařit polskou kuchyni a v Kudowa Zdroji Poláci kuchyni českou. Z této společné akce vznikne regionální minikuchařka Gastronomie v česko-polském příhraničí,“ řekl Stejskal.

Monika Suchá