Před osmi lety, v roce 2004, jim vinou žháře lehla klubovna popelem. Roky schůzek v pronajatých objektech a táborové věci složené po garážích po celém městě jsou ale minulostí. Přesně v den svátku svatého Jiří, patrona všech skautů, bylo slavnostně otevřeno nové Skautské centrum Vinice.

Především pardubičtí skauti a skautky zde najdou čtrnáct kluboven, deset prostorných skladů, společenský sál, venkovní sportoviště i další potřebné zázemí.  „Celý projekt má tři hlavní části. V hlavním domě je zázemí pro běžnou oddílovou činnost a další volnočasové aktivity, jako je například rukodělná dílna s pecí na vypalování keramických věcí, kuchyňka na přípravu drobného občerstvení a vydávání jídel pro účastníky kurzů a společenský sál pro sto sedících," vysvětluje Petr Fiala ze skautského střediska Polaris.

Klíčovou částí pro skauty jsou sklady

Další, pro skauty nezbytnou stavbou, jsou sklady pro uložení vybavení, především na pořádání táborů, včetně lodí, táborových staveb a tyčí na teepee. „Je to pro nás vlastně klíčová část. Když jedeme na tábor, tak osm tun vybavení zabere velikánský náklaďák," dodává Petr Fiala. Poslední částí je venkovní sportoviště. Tím hlavním je víceúčelové travnaté hřiště na fotbal či frisbee. Skauti zde najdou zapuštěné jamky pro tyče na volejbal nebo přehazovanou. Součástí areálu je také antukový kurt na volejbal, nohejbal nebo pálku.

„Celý objekt jsme zkolaudovali v průběhu prosince a ledna a okamžitě jsme se sem s oddíly nastěhovali. V současné době dokončujeme výběrové řízení na vybavení a zařízení centra. Využívat třeba ještě nemůžeme travnatou plochu, kde trávník teprve roste, k užívání bude stoprocentně předaný až po prázdninách. Už teď ale můžu říct, že centrum pro nás znamená obrovský kvalitativní i kvantitativní skok. Je zde spousta prostorů pro děti i rodiče, pestrá nabídka kluboven, je to zkrátka kvalitní skautské zázemí pro 21. století. Současný přiliv dětí nám jenom potvrzuje, že skautské hnutí má „drive". Musím poděkovat městu Pardubice za skvělý přístup, že nám s tímto projektem takto pomohlo," dodává Petr Fiala.

Stavbě „pomohl" úmyslný požár

Celý projekt za čtyřicet milionů korun odstartovala nešťastná událost, kdy v květnu 2004 podpálil žhář Skautský domov Na Špici. S hledáním nových prostor pomohlo skautům město. Společně vytipovali šest objektů. Právě Vinice, kde dříve bylo zahradnictví Služeb města Pardubic, se ukázala být ve všech směrech téměř ideální.  Skauti areál získali na konci roku 2005 a ihned začali s jeho opravami. Zároveň si ale nechali zpracovat architektonickou studii na celkovou rekonstrukci. S finančně náročným projektem pomohlo město, které ho zařadilo do svého integrovaného plánu pro rozvoj města.

„Projekt naplňuje jeden z cílů integrovaného plánu, kterým je rozvoj volnočasových aktivit a zkvalitnění trávení volného času. Město skautům pomáhá i s finanční spoluúčastí," vysvětluje Aleš Berka z pardubického magistrátu. Městu se tak úspěšně podařilo dokončit další projekt v rámci Integrovaného plánu pro rozvoj města (IPRM). „Jedná se o pátý dokončený projekt v rámci tohoto plánu. Na dvě etapy modernizace sportovního areálu Sokolu Na Olšinkách, výstavbu sportovního areálu Dašická, integračního centra České abilympijské asociace Kosatec a právě Skautského centra Vinice jsme z IPRM vyčerpali přibližně polovinu financí. Dalšími připravovanými projekty jsou revitalizace Tyršových sadů a Parku Na Špici, výstavba sportoviště u univerzity a popřípadě rekonstrukce třídy Míru," uvedla primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková.  (saf)