Poslední dubnový den proběhl úklid zeleně, který Ukrajinci uspořádali společně se Službami města Pardubic. Od rána asi padesátka lidí společně uklízela v lesoparku na Dukle a v Tyršových sadech.

„Moc děkujeme za pomoc s činnostmi, které parkům prospějí a přitom nejsou součástí běžné údržby,“ sdělili zaměstnanci Služeb města Pardubic. I místní obyvatelé úklid veřejných prostor vidí jako hezké gesto. „Úžasný nápad,“ řekla Kristýna z Pardubic.

O den později navíc Pardubice rozezpívala zpěvačka Ruslana, vítězka Eurovision Song Contest a World Music Awards. Ta slíbila, že výtěžek z koncertu odveze ukrajinské armádě a zraněným v Buči. „Cílem koncertu bylo upřímně poděkovat lidem dobré vůle, městu a všem, kdo materiálně či finančně pomohli lidem z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou. Koncert byl charitativní a finanční prostředky budou věnovány na pomoc zraněným v Buči a také na pomoc naší armádě,“ řekl řeckokatolický farář z Pardubic Marian Kurylo, který se podílel na organizaci. Hlavními účastníky koncertu byly ukrajinské, nyní pardubické děti, které si připravily taneční vystoupení.

Stěhování na vysokoškolské koleje

Od pondělí 2. května se řada Ukrajinců přestěhuje do nevyužívaných vysokoškolských kolejí. Pavilon F Univerzity Pardubice poskytne 50 garsoniér. Každá má čtyři lůžka, vlastní sociální zařízení a kuchyňku včetně lednice a elektrického vařiče. K dispozici budou i „sdílené“ pračky. „Příliv uprchlíků sice momentálně slábne, ale čím dál častěji hledají ubytování migranti, kteří do této doby našli azyl v českých rodinách. Snažili jsme se, abychom poskytli přijatelný komfort,“ přiblížil fungování nouzového ubytování primátor Martin Charvát.

„Uvědomujeme si, že k nám nepřicházejí uprchlíci z rozvojových republik, ale lidé, kteří donedávna žili v civilizovaném a vyspělém světě, takže jsme zajistili v celém objektu i wifi připojení k internetu. Třeba proto, aby si lidé mohli najít práci, jazykové i vzdělávací kurzy a podobně,“ dodal Charvát. Nájemní smlouvu s univerzitou má město uzavřenou do konce roku 2022.