"Domníváme se, že by město Pardubice, které se řízení z rozhodnutí rady účastní a podalo z rozhodnutí zastupitelstva negativní stanovisko, mělo využít svého zákonného práva na odvolání v 15denní lhůtě.Žádáme vás tímto o projednání této záležitosti na mimořádném jednání rady a schválení podáníodvolání," stojí v otevřeném dopisu adresovaném vedení pardubické radnice. Podle mluvčího pardubické radnice Radima Jelínka se bude celá záležitost probírat na zítřejším mimořádném jednání rady.

Pardubický kraj na začátku července vyhověl chvaletické elektrárně a udělil ji emisní výjimku.Podle tohoto rozhodnutí může elektrárna vypouštět 300 kilogramů rtuti a 330 tun oxidů uhlíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. „Rozhodovali jsme podle zákona a metodických pokynů Ministerstva životního prostředí. Řídili jsme se zejména vyjádřením České informační agentury životního prostředí, od které jsme si vyžádali posouzení celé žádosti,“ vysvětlil udělení povolenky mluvčí kraje Dominik Barták a dodal, že výjimka je jen částečná s řadou podmínek.

„O přibližně dva roky jsme zkrátili dobu trvání výjimky pro rtuť. Provozovatele jsme v rozhodnutí zavázali k provedení celé řady technických opatření, a to jak pro oxidy uhlíku, tak rtuť ve lhůtě do srpna 2021,“ dodal Barták s tím, že bez splnění těchto opatření nebude možné jednotlivé bloky provozovat.

Podle Bartáka krajský úřad elektrárně uložil mimo jiné povinnost předkládat nejenom zprávy o plnění podmínek povolení, ale také zprávu o technických opatřeních, která jednoznačně povedou k plnění emisních limitů nejpozději po uplynutí doby trvání výjimky. Podle ekologických organizací v případě udělení výjimky nadržovali úředníci zájmům provozovatele elektrárny. Proti jejich rozhodnutí se hodlají odvolat.

„Elektrárna bude moci až do roku 2027 vypouštět vyšší množství toxické rtuti, než stanovuje platná legislativa. V případě oxidů dusíku byla výjimka udělena dokonce do roku 2029. Z rozhodnutí o výjimce prokazatelně vyplývá, že krajští úředníci procesně nadržovali provozovateli elektrárny před ostatními účastníky řízení včetně dotčených obcí,“ stojí v tiskové zprávě, kterou vydalo hnutí Greenpeace.

Spor o elektrárnu vyvrcholil o uplynulém víkendu, kdy část aktivistů obsadila vchody do elektrárny.