Zatímco krajští zastupitelé na svém nedávném zasedání podporu pro pardubické letiště odsouhlasili v dohodnuté výši, 6,8 milionu korun, zástupci města, druhého akcionáře společnosti EBA, hlasovali trochu překvapivě ve většině proti. Prozatím padá plán, že město přispěje částkou 13,2 milionu.

Neshoda mezi zastupiteli vznikla zřejmě přitom, na co mají být dané prostředky využity. EBA totiž předložila plán, kdy by byly peníze využity na nové investice. „Domnívám se, že společnost však potřebuje především vylepšit svoje cash-flow,“ uvedl zastupitel za ODS Jan Mazuch. Na toto by však bylo z celkové částky určeno jen 1,1 milionu.

Kraj odsouhlasil navýšení základního kapitálu pro letiště.
Základní kapitál pardubického letiště se zvýší. Kraj přidá téměř 7 milionů

Jeho spolustraníkovi Karlu Haasovi se zase nelíbilo, že společnost jednala o prodeji jednoho z pozemků, které vlastní. „Vyvádění majetku z firmy se mi nelíbí,“ řekl Haas. Podle primátora však EBA doposud oficiální nabídku neobdržela.

Nejvíce kritický pak byl opoziční zastupitel Robert Hrdina. „Subvencovat provoz dovolenkového letiště je ekologický a ekonomický zločin,“ prohlásil.

Pardubické letiště čeká zahájení historicky nejdelší sezony.
Ředitel pardubického letiště rezignoval. Změna přišla těsně před začátkem sezony

Nakonec hlasování dopadlo tak, že navrhovaný bod nebyl přijat. Podle náměstkyně primátora Jiřiny Klčové se bude v květnu konat valná hromada společnosti EBA. Na ní se bude řešit i pozice ředitele, protože ten současný Ivan Čech na svou pozici rezignoval.

Do té doby bude pravděpodobně muset dojí i k jednání mezi krajem a městem, proč Pardubice svoji část plánu nedodržely.

Mohlo by vás zajímat: Pardubické letiště zahájilo letní sezonu. První cestující odletěli do Španělska

Zdroj: Čížková Nikola