Na prázdné ploše u křižovatky mezi obchoďákem a zimním stadionem je nyní pouze trávník a jeden reklamní poutač. Místo, které patří městu, je dlouhodobě nevyužívané. Radnice ho chce nyní nejen zvelebit ale také ochladit. Mezi Masarykovým náměstím a Závodu Míru by tak měla vyrůst nová stromová alej, keře a vzniknout malý park.

Podle tepelných map a satelitních snímků jsou vysokými teplotami nejvíce postiženy oblasti v okolí pardubického hlavního nádraží, historického centra a právě obchodních center. S vysokými teplotami v centru má nyní pomoci více zeleně.

Před vedry v centru města nejlépe ochrání stromy. V Pardubicích jich je ale málo.
Pardubické náměstí Republiky se dočká více stromů. Ubudou ale parkovací místa

„Dospělý listnáč s desetimetrovou korunou nahradí čtyři klimatizace o výkonech 5,6 kW. Chceme-li být přesní, chladí s výkonem 20 - 30 kW, tedy přinejmenším desetkrát víc než klimatizace v luxusním hotelu,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Stromy by měli odborníci vysadit po obou stranách vjezdu do podzemního parkoviště, okolí budovy Kolf až k parkovišti za poliklinikou.

Radním se podařil vyjednat i souhlas Cetinu, takže zeleň bude i v okolí jejich budovy.

„Chceme vysázením stromů docílit ochlazení prostoru v okolí křižovatky u obchodního centra a zároveň vizuálně i pobytově zpříjemnit pomocí vegetačních prvků celé okolí obchodního centra i budovy Kolf. Součástí revitalizace tohoto území bude také výsadba aleje podél příjezdové silnice do ulice Závodu míru,“ sdělila náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová s tím, že předpokládané náklady jsou zhruba 1,2 milionu korun.

Seschlou alej v ulici Jahnova brzy nahradí nové stromy. Město totiž vybralo firmu, která se postará nejen o obnovu aleje lemující ulici Jahnova a část náměstí Republiky, ale i o úpravu chodníku a cyklostezky.
Stromy, nové chodníky i cyklostezka. Alej v ulici Jahnova čeká proměna

Město chce ale na projekt využít dotaci, která by mohla pokrýt až 90 procent z celkové částky.

„Aktuálně podáváme žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí a vypisujeme výběrové řízení na dodavatele. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom s realizací projektu začít ještě letos na podzim,“ dodala Klčová.

90 kusů dřevin

Radnice podle svých slov vybrala rostliny, které budou odolné. Mají to být akáty, pavlónie, okrasné třešně, višně nebo břízy. Vysázeno má být celkem 90 kusů dřevin, které zahradníci umístí do kvalitního substrátu.

Další zeleň chtějí radní nechat vysázet před administrativní budovu naproti zelené ploše u nákupního paláce. Stávající dřeviny pak nechá město ošetřit.

„Druhá fáze projektu pak bude zaměřena na instalaci laviček, aby veřejnost mohla tento prostor využít také k odpočinku, dobudování cestní sítě a vysázení okrasných a trvalkových záhonů,“ doplnila mluvčí města Iveta Koubková.

Cestičky město chce zachovat tak, jak je lidé vyšlapali.

Bezpečnostní kamery

Nově vzniklý parčík, který má být klidovou oázou, budou hlídat bezpečnostní kamery i pardubičtí strážníci. Zástupci města tak chtějí předejít situacím, kdy policisté v Pardubicích museli v blízkosti obchoďáku opakovaně řešit útoky mládeže nebo výtržnictví. Ani výjezdy do městských parků nejsou u strážníků výjimkou. Naposledy se do hledáčku strážců zákona dostal třeba muž, který se nahý sprchoval u pítka v Tyršových sadech.

Muž se myl u veřejného pítka v Tyršových sadech.
Nahý muž šokoval v Tyršových sadech. Myl se u pítka, doma šetřil vodou

„Jsme v dohodě s Městskou policií Pardubice, která už nyní připravuje kamerové systémy. Chceme předejít tomu, že až se ty stromy zazelenají, tak se nám tam začnou srocovat skupinky lidí, kteří by tam třeba tropili nějaké neplechy,“ dodala Klčová.

Pardubická radnice teď musí vypsat výběrové řízení na firmu, která vysadí stromy a provede úpravy.