Jak zachytil obyvatele jedné země jihovýchodní Asie můžete vidět na výstavě Lidé Barmy, která je zahájena Open air galerie Parkán na pardubickém zámku.

„Fotografie zachycují tváře obyčejných lidí a připojené texty stručně přibližují historii této pro nás stále trochu tajemné asijské země, setkávání s tradicemi a s náboženstvím, zvláštnosti obchodování, postavení žen ve společnosti, systém vzdělání dětí či rodinný život,“ popsal výstavu její kurátor Ivo Křen.

Barma, přestože patří k nejchudším zemím jihovýchodní Asie, prý překvapí každého, kdo se do ní odváží vypravit. „Svou upřímností a poctivou dobrosrdečností Barmánci vyrazí dech každému z takzvaného západního světa,“ řekl Vladimír Lemberk, který Barmu navštívil již dvakrát. „Barmánci lpí na tradicích a vědí, že generacemi osvědčená cesta je ta nejlepší. Nenaučili se ještě vidět v nás, kteří přijíždíme z bohaté části světa, příležitost ke svému vlastnímu obohacení. Ve své snaze pomoci bližnímu, a to i turistovi, jsou nezištní a otevření. A hlavně: usmívají se,“ dodal Vladimír Lemberk. Proto se také Barmě přezdívá „země úsměvů“.

Výstava bude přístupná až do příštího jara

Zvířata a přírodověda jsou velkým koníčkem a zároveň celoživotní pracovní náplní Vladimíra Lemberka. Navštívil již téměř stovku zemí světa, kde se věnoval jak zkoumání živé přírody, tak i zvyklostí a způsobu života místních obyvatel. Poznání vždy bylo smyslem jeho cest, proto se snaží s ostatními podělit o nabyté poznatky a postřehy formou přednášek, časopiseckých článků a knih. Na červen chystá přednášku i o Barmě.

Výstava velkoplošných fotografií Lidé Barmy se koná v Open air galerii Parkán až do jara příštího roku, vstup je zdarma. Celoročně volně přístupná galerie vznikla v klidném prostředí parkánového příkopu pardubického zámku před třemi lety.