V červnu pardubická radnice oznámila, že zastupitelé města dali zelenou novému parkovacímu domu, na který z městské pokladny dají 100 milionů korun. Pro návrh parkovacího domu za více než 340 milionů korun zvedlo ruku 27 zastupitelů. Pardubičtí politici totiž počítali s tím, že zajištění nových parkovacích míst je podmínkou kolaudace nového fotbalového stadionu.

V srpnu pak představenstvo městské firmy Rozvojový fond, který je investorem stavby, rozhodlo o tom, že výběrové řízení vyhrála společnost Porr.

Nový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasádě
Nový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory i zeleň na fasádě

Jen pár dní na to ale přišly pochybnosti a zástupci městského Rozvojového fondu sdělili, že na projekt nemají dost peněz a soutěž se bude muset vypsat znovu. Proti tomu se ale ohradil vítěz tendru i samotná radnice, která si stála za tím, že financování zajistila.

x„Tento postup je nepochopitelný, netransparentní a vlastně pro mě podezřelý. Pokud se veřejný zadavatel chová tak, že vlastně řekne něco, co není pravda, tak to je přece podezřelé. Pokud by teď zrušil to výběrové řízení a vypsal ho neprodleně nebo během měsíce dvou znovu, tak zcela jistě porušil zákon,“ uvedl generální ředitel firmy Porr Dušan Čížek pro Českou televizi.

Jen o týden později byla situace opět jiná.

Zástupci městské společnosti změnili názor a rozhodli o tom, že firma, která rekonstruovala i nedaleký fotbalový stadion, objekt postaví. „Parkovací dům v blízkosti fotbalového Stadionu Arnošta Košťála a multifunkční arény postaví společnost PORR. Rozhodlo o tom představenstvo Rozvojového fondu Pardubice na svém posledním jednání,“ informovala mluvčí města Pardubic Iveta Koubková.

Nakonec pardubická radnice sdělila, že se firma bude moci pustit do práce ještě letos.

„V současné době běží lhůta pro odvolání, pokud se žádný z uchazečů neodvolá, je Rozvojový fond Pardubice připraven s vítězem soutěže začátkem září podepsat smlouvu o zhotovení díla, aby ještě v témže měsíci mohl PORR převzít staveniště,“ nyní potvrdil místopředseda představenstva společnosti Michal Drenko.

Stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici pokračuje a v následujících měsících si vyžádá další provozní změny v areálu.
Parkování u nemocnice má vyřešit parkovací dům. Městu i kraji ale chybí peníze

Město už dříve avizovalo, že do firmy letos a příští rok vloží po 50 milionech korun formou zvýšení základního kapitálu.

Na 190 milionů z celkových zhruba 350 milionů si město plánuje vzít úvěr, zbytek plánuje získat z rozpočtu nebo prodejem historických budov v centru města.

Parkování i hřiště

Nový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasáděNový parkovací dům změní ráz Sukovy třídy. Přibydou semafory, kamery i zeleň na fasáděZdroj: Město PardubiceObjekt má stát na místě současného parkoviště vedle hokejové arény s 86 místy. Nový parkovací dům přinese nejen 381 nových parkovacích míst, ale také venkovní hřiště pro veřejnost, které vznikne na střeše objektu. V přízemí má být kromě vstupního a výstupního terminálu provozní zázemí obsluhy a odkládací prostor pro jízdní kola. V prvním nadzemním podlaží vznikne zázemí pro akademii HC Dynamo Pardubice. Nezbytnou součástí parkovacího domu bude také sociální zařízení.

Současně s výstavbou dojde ke kompletní rekonstrukci křižovatky na Sukově třídě. Práce, za které dá město dalších 10 milionů korun, jsou podle radnice nezbytné a mají v místě zvýšit hlavně bezpečnost.

Projekt myslí také na životní prostředí. Podle vedení města návrh parkovacího domu chápe veřejný prostor před parkovacím domem jako nedílnou součást centrálního městského okruhu, tedy hlavní osy zeleně města. Přesahy parkovacích podlaží tak mají sloužit jako obří květináče s vysokou vrstvou zeminy.

„Průchod mezi malou hokejovou halou a nový objektem počítá také s alejí stinných platanů. Dešťová voda bude zadržována v akumulační nádrži a zpětně využita k závlaze objektové zeleně,“ doplnil náměstek Jan Hrabal.

Zastupitelé Pardubic schválili plán na výstavbu parkovacího domu v ulici U Stadionu v sousedství zimního i letního stadionu.
Další parkovací dům ve městě, kde padají mosty, nedává smysl, zní z opozice

Někteří opoziční zastupitelé projekt kritizovali jako neekonomický, poukazovali také na to, že nemyslí na možnost parkování rezidentů bydlících v okolí. Radnice ale rozhodla, že se stavět bude.