„Pardubice mají areál bývalého lihovaru v pronájmu od roku 2014. Nájemní smlouva, kterou mají uzavřenou s developerskou společností Redstone Real Estate, skončí k 31. květnu. Město se navíc zavázalo pozemek firmě vrátit vyklizený a čistý, zaparkovat zde od 27. května proto z důvodu blokového čištění nebude možné,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková.

Jestliže řidiči svá auta na parkovišti na konci května přesto nechají, budou jejich vozy odtaženy do areálu Služeb města Pardubic.

„Jako náhradu veřejnost může využít nedávno zprovozněné záchytné parkoviště v Masarykových kasárnách na Dukle, kde celodenní stání vyjde na pouhých pět korun,“ poznamenala Koubková.

Sjezd z nadjezdu u Globusu na Hradubickou silnici směrem na Pardubice je uzavřený kvůli stavebním pracím.
S novým sjezdem u Doubravic mají zmizet kolony

Nové záchytné parkoviště se však nachází poměrně daleko od centra města i hlavního nádraží. Každý den tak bývá téměř prázdné. „Pokud se toto parkoviště osvědčí, město bude zvažovat další úpravy, jako například posílení spojů městské hromadné dopravy,“ dodala Koubková.

Multifunkční centrum a byty

Společnost Redstone chce v areálu bývalého lihovaru vybudovat multifunkční centrum a bytové domy.

„Naším cílem je vytvořit nový typ centra, které bude poskytovat široké spektrum služeb pro všechny věkové kategorie. Chceme maximálně využít potenciál této jedinečné lokality a vytvořit jak architektonicky, tak i kvalitou samotného provedení takové místo, kde se lidé budou rádi scházet, bavit se a trávit svůj volný čas. Hodláme vytvořit moderní a nadčasový veřejný prostor, jehož součástí budou i nezbytné parkovací plochy,“ řekla projektová manažerka firmy Redstone Naďa Medunová.

Více informací ale společnost sdělit nechtěla. „Konkrétní detaily se stále řeší a jakmile budou finalizovány, tak se s nimi rádi podělíme,“ odpověděl na dotaz Deníku mluvčí Pavel Schröfel.

Náměstkyně primátora Helena Dvořáčková před časem uvedla, že by se mělo jednat o obchodní, administrativní a kulturní centrum s 1200 parkovacími stáními. „Místo nynějšího autobusového nádraží jsou plánovány bytové domy s dalšími 400 parkovacími místy,“ informovala Dvořáčková.

Celý areál bude od 1. června veřejnosti zcela uzavřen. „Chápeme, že naše aktivity v této chvíli zkomplikují občanům situaci ohledně parkování v prostorách okolo hlavního nádraží, ale nemáme jinou možnost, jak situaci vyřešit,“ konstatovala Medunová.

Možná podoba nového obchodního, bytového a administrativního komplexu na místě bývalého lihovaru a autobusového nádraží v Pardubicích.
Místo lihovaru v Pardubicích vyroste další obchoďák, kanceláře a byty