Nový pavilon urgentního příjmu dělníci budují od loňského května. Stavba sice postupuje rychle, parkovacích míst ale ubývá. „Některé objekty včetně míst určených k parkování musely vlivem záboru prostranství a započetí stavebních prací ustoupit,“ přiznala mluvčí Pardubické nemocnice Kateřina Semrádová.

Parkování u Pardubické nemocnice je dlouhodobý problém. Míst navíc ubývá kvůli stavbě urgentního příjmu.

S navýšením jejich počtu se ale v projektu nepočítá, na parkovací dům investorovi, kterým je Pardubický kraj, nezbyly peníze. „Je to bohužel velká ostuda. Krajská nemocnice a není kde zaparkovat,“ povzdechla si Jana z Pardubic.

Areál pardubické Tesly
FOTO: Areál bývalé Tesly naproti nemocnici se neustále proměňuje

Jednání na téma parkování u nemocnice nyní znovu vyvolal starosta čtvrtého městského obvodu Jan Procházka. „V našem obvodu se potýkáme se zhoršenou možností parkování pro rezidenty, jelikož řada míst je obsazena lidmi, kteří přijíždějí do nemocnice. Parkovací dům v areálu by tuto situaci zcela jistě vylepšil,“ sdělil Procházka.

Největší investice v historii

Plánem na výstavbu parkovacího domu se tak začali zabývat zástupci Pardubického kraje. „V Pardubicích realizujeme největší investice v historii, které dosahují až tří miliard korun. Samozřejmě si uvědomujeme, že je v okolí nemocnice komplikované parkování, a to i přesto, že je napojena na veřejnou dopravu. Proto jsme v minulosti řešili vybudování parkovacího domu pro rozšíření kapacit parkování uvnitř areálu,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který ale dodal, že stavba momentálně není vzhledem k rozpočtu kraje možná.

O službu Senior taxi je v Pardubicích velký zájem. Dostupnost služby komplikuje rekonstrukce nadjezdu u Pardubické nemocnice.
Do polikliniky starší lidé s MHD nedojedou, Senior taxi má ale plno

„Nabízí se otevření debaty o možné spolupráci v takzvaném PPP projektu, tedy se zapojením soukromého investora. Tuto myšlenku bych v nejbližší době rád blíže projednal s kolegy z krajské rady, abychom ji případně mohli dále rozvíjet,“ dodal Netolický.

Podle nového primátora Pardubic Jana Nadrchala je parkovací dům velmi důležitý nejen pro nemocnici jako takovou, ale i pro celou oblast. „Vzhledem ke stavu veřejných financí je zcela pochopitelné, že ani kraj, ani město nemohou tento parkovací dům budovat čistě ze svých finančních prostředků,“ uvedl primátor.

Investor LinkCity navíc v bývalém průmyslovém areálu Tesly staví moderní bytové komplexy s kapacitou až 251 bytů a obchodní centrum. Jedna budova pak zůstane Univerzitě Pardubice, která tam chce vybudovat fakultu zdravotnických studií. Radnice se zavázala, že v lokalitě zavede rezidenční parkování.

Stavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické nemocnici pokračuje a v následujících měsících si vyžádá další provozní změny v areálu.
Řidiči u pardubické nemocnice šílí. Kvůli stavbě urgentu nemají kde zaparkovat

„Jde o jednu z podmínek spolupráce se soukromým investorem, kdy do roku od zprovoznění bytových jednotek v areálu Tesly musíme v lokalitě zavést parkovací zóny. Proto je logické, že podporujeme myšlenku zvýšení kapacity parkování u nemocnice, což by nám logicky uvolnilo ruce v dalších oblastech čtvrtého městského obvodu,“ doplnil náměstek pro oblast dopravy Jan Hrabal.

Přeměna bývalého areálu Tesly na novou městskou čtvrť by měla skončit v roce 2024.

Stavba centrálního urgentního přijmu

V nové budově se budou nacházet například lůžka ARO a JIP, dětská nebo cévní chirurgie či neurochirurgie, dále ortopedie, traumatologie, kardiologie a operační sály. V přízemí nebude chybět emergency. Na střeše budovy pak bude heliport. Pavilon urgentního příjmu by měl v Pardubické nemocnici stát na konci roku 2023 a jeho cena se vyšplhá na více než 1,6 miliardy korun.