Potom, co před nedávnem Penny Market začal před svým obchodem v centru města vybírat poplatek od řidičů, kteří nejsou jeho zákazníky, ubylo opět volných parkovacích míst. Vozidla se z tohoto parkoviště vzápětí objevila jinde.

„Určitě je to znát, už jsem zaznamenala první stížnosti lidí, kteří bydlí v okolních domech, hlavně v ulici Karla Čapka a částečně v ulici Pardubická,“ říká starostka Přelouče Irena Burešová. Zhruba dvě desítky osobních aut se kvůli zpoplatnění na parkovišti Penny Marketu začaly vzápětí objevovat na jiných místech v nejbližším okolí středu města.

Podle Ireny Burešové bude i nadále přibývat v Přelouči motorových vozidel a naopak ubývat parkovacích míst. „Proto jsem dala na dopravní komisi města návrh, aby bylo přistoupeno k podobnému opatření, které využívají například sídliště v Pardubicích,“ říká přeloučská starostka. „To znamená vydání parkovacích karet v určitých zónách, kde by majitelé osobních automobilů měli vyhrazeno místo blízko u svých bytů nebo domů. Bohužel jiné řešení nevidíme, i mezi stěžovateli se objevují názory, že rádi zaplatí, když budou mít jistotu, že auto zaparkují u baráku.“

Před Penny Marketem již vybírají za parkování

17.7.2007

Motoristé, kteří byli donedávna zvyklí odstavit své vozidlo v centru Přelouče před obchodním domem Penny Market, aniž v něm nakoupili, již musí za parkování platit. Nový systém uvedl Penny Market nyní do provozu a u vjezdu na parkoviště se objevil dřevěný domek s obsluhou. Radnici se nová situace nezamlouvá, zároveň ale připouští, že s ní nemůže nic dělat.

Když město před lety umožnilo na místě bývalých jezdeckých kasáren výstavbu supermarketu, počítalo i se vznikem parkovacích míst pro veřejnost. Penny Market si ale po čase začal stěžovat, že parkovací místa jsou zčásti zabrána lidmi z okolí a jejich zákazníci nemají často kde odstavit vůz. Na radnici proto vedení marketu oznámilo, že chce parkování zpoplatnit, s čímž město nesouhlasilo. Spornou záležitost tak řešil Pardubický kraj. „Bohužel, výsledek nás nepotěšil,“ říká starostka Přelouče Irena Burešová. „Náš stavební úřad do poslední chvíle zastával názor, že v souladu se silničním zákonem není dovoleno jiným právnickým osobám než městům a obcím vybírat poplatky za parkovné. Musím říci, že Penny Market elegantně tento zákon obešel s tím, že nevybírá parkovné, ale poskytuje službu, a to hlídání vozidel,“ uvedla starostka a dodala, že krajský úřad jako odvolací orgán dal za pravdu marketu.

Zákazníci Penny Marketu tedy mají hodinu parkování zdarma, Fitness centra dvě hodiny. Jinak hodina parkování stojí patnáct korun.