„Rada města Pardubic bude v nejbližší době projednávat zvýšení parkovného a to více než o 100 procent,“ upozornil na návrh prostřednictvím Facebooku Rostislav Bittner, který je členem komise rady města pro dopravu.

Zástupci města tak chtějí dorovnat razantní rozdíl mezi cenou parkovného a jízdného v městské hromadné dopravě.

„Zatímco cena jízdenek vzrostla od roku 1994 o více než 370 procent, cena parkovného se od tohoto roku nezměnila. Někde parkování naroste o 100 procent, někde dokonce o 200 procent. Pořád to zdaleka nedosahuje výše, aby se cena vyrovnala jízdenkám,“ informoval radní města Pardubic zodpovědný za dopravu Petr Kvaš. Na některých místech by tak řidiči nově zaplatili až 80 korun za hodinu stání.

Radní uvažují také o změně v systému parkovacích zón. „Dříve bylo parkování rozdělené do čtyř zón podle hodinových sazeb, platilo se buď 10, 20, 30 nebo 40 korun. Nyní by byly zóny jen tři a parkovné by bylo 40, 60 a 80 korun na hodinu,“ upřesnil náměstek. Nejvíce peněz pak řidiče bude stát parkování na Pernštýnském náměstí a na náměstí Republiky u Obchodního centra Grand, kde zaplatí 80 korun za hodinu.

Uvažuje se také o zpoplatnění stání na malé parkovací ploše vedle lihovaru, za benzinovou pumpou, kde řidiči dosud parkují zdarma. „Nově se také zavádí parkovné na parkovišti za čerpací stanicí MOL a to ve výši 20 korun za 30 minut, 40 korun za hodinu a 80 korun za 24 hodin,“ napsal Bittner. „Uvažujeme i o dalších zónách, konkrétně v okolí Cihelny nebo nemocnice, ale také kolem ulice Na Spravedlnosti, až tam skončí výstavba,“ doplnil Kvaš.

Vedení města doufá, že zvýšení cen odradí některé řidiče od parkování v centru, což by usnadnilo situaci rezidentům.

„Rezidenti ani po zaplacení nemají kde parkovat a rotují v čase dopravní špičky po městě a hledají, kde nechají své auto,“ upozornil na problém na Facebooku Ladislav Vereš. Pro rezidenty se cena parkovacích karet nezmění. Měnit by se neměly ani časy, v nichž řidiči musí za stání platit.

Návrh bude rada města projednávat příští pondělí, změny by pak platily od začátku dubna. Peníze vybrané z parkovacích poplatků se ukládají v dopravním fondu a následně se investují zpět do dopravy. Za rok 2017 se na parkovném vybralo přes 20 milionů korun.

Parkováním se budou dále zabývat

Radní mají s parkováním v Pardubicích i další plány.

„Parkování je komplexní problém, do budoucna bychom chtěli zapracovat například na parkovacím systému Kiss and Ride,“ zmínil Kvaš. Tento systém se značením K+R již funguje u hlavního vlakového nádraží. „Přemýšleli jsme také o parkovištích mimo centrum, aby řidiči nezajížděli přímo do středu města. Ponechali by tam auta a do centra se svezli dopravou. V ceně parkovného by měli jízdenku,“ popsal Kvaš jeden z možných nápadů.

(las)