Před sto deseti lety, konkrétně 25. září 1899, začal provoz na železniční trati z Heřmanova Městce přes Chrudim město, Hrochův Týnec a Holice do Borohrádku. Milovníci železnice si výročí připomněli v sobotu.


Hlavní program sice probíhal v zastávce Chrudim město, výročí ale oslavovali také návštěvníci vlakového nádraží v Holicích.
Bezpocbyby velkou raritou a divácky atraktivní záležitostí byla parní lokomotiva „Líza“, která táhla historickou vlakovou soupravu.
„Návštěvníci si ji mohli prohlédnout hlavně kolem patnácté hodiny, kdy byla z Holic vypravována na cestu do Chrudimi,“ řekl Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Pardubicích.

Kromě parního vlaku vyrazil na tratě tzv. „chrudimských lokálek“ také historický motorový vůz M 131 přezdívaný Hurvínek.
Na holickém vlakovém nádraží byla uspořádána výstavka funkčních železničních modelů a kolejišť. Zájemci mohli zajít také do Památníku Dr. Emila Holuba.

Na parní lokomotivu se přišel podívat i Ladislav Provazník s dvouletým synem Kryštofem. „Slyšeli jsme pískání, tak jsme spěchali se na tu raritu podívat. Já sám ještě pamatuji parní lokomotivy v Holicích, i když už jen v nákladní dopravě. Když mi bylo asi tolik, co teď synkovi, brával mě sem na nádraží můj dědeček,“ vzpomenul Ladislav Provazník.

Podobné vzpomínky z dětství má i další z návštěvníků. „Můj dědeček dokonce na dráze pracoval a vlakem jezdil. Častokrát jsme s ním s bratrem jeli na výlet a někdy nás dokonce vzal i do lokomotivy ke strojvůdci. Vzpomínám si také na jeho kamaráda, který se myslím jmenoval Zdeněk, a ten mi jednou půjčil kleštičky a já štípal lidem lístky,“ zavzpomínal další z návštěvníků oslav železnice v Holicích.

Jiří Sejkora, Lukáš Peška