Dusná atmosféra na pardubickém mítinku se dala krájet, podobně jako v pátek v Hradci Králové, kde ale Paroubek nechyběl. Lidí sem ale přišlo mnohem, mnohem méně. Odhadem kolem dvou stovek.

"Lidí bylo na mítinku kolem dvou stovek, pokud počítám všechny příchozí a odchozí, kteří se na akci prostřídali. Víc by se jich do malého prostoru ohraničeném květináči, který běžně slouží jako parkoviště, ani nevešlo," vysvětluje reportér Deníku.

Početná síla přítomných policistů, kteří přijeli dohlížet na pořádek v asi šesti autech, obestoupila preventivně asi 15člennou skupinu odpůrců Paroubka, kteří přišli vyzbrojeni protestními a sarkastickými transparenty. Jeden ze sympatizantů ČSSD kritikovi sebral a pošlapal jeho transparent, což sice zblízka sledovalo bez mrkuntí oka alespoň šest strážníků a policistů. To byl ovšem asi jediný incident.

Vajíčko nebylo vidět na mítinku ani jedno. Nepočítaje ovšem gesto pardubického hejtmana Radko Martínka, který si vlastní vejce na podiu demonstrativně usmažil na připravené pánvičce.

Doslova kolony policejních aut a muži zákona v civilu i v uniformách. Tak vypadaly sobotní předvolební mítinky sociálních demokratů. V Holicích a následně i v Pardubicích se však tato setkání s občany nesetkala s nějakým valným zájmem z řad veřejnosti.

Oranžová trička, stánky, kamion i dodávková vozidla a hlavně policie, kam se člověk podíval. To vše by nezasvěcenému mohlo připomínat, že jde o fotbalový zápas nizozemských „Oranjes“. Jen místo oranžových tulipánů se rozdávaly stejně barevné růže.

Až nedůstojná policejní ochrana mítinku měla zamezit provokatérům použít „slepičí munici“. „ČSSD si prý záměrně na své mítinky nevozí vlastní ochranku, a tak zde musí sílu demonstrovat policie,“ řekl Deníku jeden z pardubických policistů.

K hodům vejci se však odpůrci strany, kterých se v Pardubicích sešlo asi dvacet, neodhodlali, a tak jestliže policisté či představitelé ČSSD přeci jen čekali, že nějaká vejce létat budou, tak marně! Přesto nakonec na oblíbenou pochoutku došlo.

Smažení vaječných omelet přímo při mítinku na pardubickém Pernštýnském náměstí se ujal sám hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Z vlastních zásob tak sociální demokraté obdarovali všechny zájemce, kteří na odpolední mítink dorazili.

Několik hodin před tím se „oranžoví“ na své štaci zastavili také v Holicích. Nepřízeň počasí však na náměstí T. G. Masaryka přilákala jen ty opravdu skalní příznivce. „Oni tady vykládají, že lidi nestraší, jak o nich říká ódéeska, ale jakmile se dostanou k volbám, neslyšíte nic jiného než: vyhraje-li Topolánek, nastane ta a ta hrůza a podobně. Falbr tady brojí proti bohatým lidem, to už nezbývá než říci, že jim brzy vše znárodníme,“ rozčiloval se jeden holický podnikatel.

Více než posluchačů však bylo na holickém mítinku policistů. „Na holické služebně je v pohotovosti také pardubická 'zásahovka',“ prozradil Deníku jeden z policistů. K žádnému incidentu však v Holicích nedošlo. „Zajímalo by mě, kolik to stojí peněz. Ať si to Paroubek zaplatí ze svého,“ podotkl jiný přihlížející.

Atmosféra mítinku v Holicích byla ještě klidnější než v Pardubicích, a kvůli počasí hlavně uplakaná. Na náměstí si našlo cestu kolem 30 lidí, převážně starších ročníků. Jakoby se mítinky sociálních demokratů vrátily do starých fádních kolejí. Odpůrci sociálních demokratů tu byli ve výrazné menšině. Policisté byli proti nim i tady ve výrazné přesile.

Neúčast Paroubka předeslal už v pátek večer hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který se turné účastní. "Podle mých informací nepřijede nikam, pravděpodobně asi ani do Pardubic," uvedl Martínek.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU