Jedinou připomínkou hranic zůstanou němí svědci – hraniční kameny a cedule upozorňující na vstup do cizího státu. Na silničních přechodech nebudou řidiči ani zpomalovat.

Výjimky z volného pohybu budou dvě: Krkonošský národní park a přírodní rezervace Bukačka v Orlických horách, kde se bude moci chodit pouze po značených cestách. Což ale vlastně není nic nového.

Ale úplnou pravdou není ani to, že při cestě do zahraničí nebudete potřebovat pas. Občanský průkaz postačí jen těm, kteří ho mají vydaný po roce 1999. Tedy vlastní klasickou zelenou kartičku s tzv. strojově čitelným kódem na lícové straně. Je to takový ten dvouřádkový čárový kód pod fotografií.

V takovém případě občanský průkaz stačí při cestování do všech zemí EU. Tedy i do Rumunska, Bulharska, Švýcarska a Velké Británie, které členy „Schengenu“ nejsou. A stačí i v Norsku či Islandu, které nejsou ani v EU.

Pokud však máte občanský průkaz staršího data vydání, bez pasu se neobejdete.

Z hraničních přechodů zcela zmizí policisté a posílí jiné složky ve vnitrozemí, především pořádkovou a dopravní policii. „Celkem jde o 85 mužů. Byla snaha udržet je co nejvíc v pohraničních městech, kde dohlédnou na pořádek,“ uvedla mluvčí východočeské cizinecké policie Ivana Ježková.

A ze vstupu do Schengenského prostoru, jak se otevření hranic v EU říká, bude vlastně ještě jedna výjimka: mezinárodní letiště v Pardubicích. Tam dojde ke zrušení kontrol až 30. března.