Nově zrekonstruovanou Machoňovu pasáž tento týden čekaly poslední úpravy, finální dokončovací kompletace restaurátorských prvků, dosazení mříží.
Pasáž, jejíž architektem je  Ladislav Machoň, vznikla ve 20. letech minulého století. Návrh se inspiroval pařížskými pasážemi. V šedesátých letech si město zadalo několik architektonických studií, ale žádná z nich se nakonec neuplatnila.
Až v roce 1995 Pardubice vypsaly novou soutěž a teprve na počátku roku 2011 se začalo s opravami. A po dvou letech intenzivní práce  je pasáž hotová a připravená ke svému slavnostnímu znovuotevření.

Historické kouzlo

„Tento slavnostní akt je naplánován na pátek pátého dubna od deseti hodin. Při té příležitosti dojde k vydání  knížky o architektovi pasáže Ladislavu Machoňovi, která shrnuje jeho práci," informoval ředitel Rozvojového fondu Pardubice Martin Charvát.
Pasáž zdobí kamenná mozaika a historické repliky, ke kterým patří také kopie původních světel, jež dodávají místu jedinečnou atmosféru.  Fresky, které zdobily průčelí, se nepodařilo zachovat, nahrazeny však budou velkoformátovou kopií lunety.
Celý dům je navíc pod bezpečnostním dohledem.

Nová kavárna

„Soukromé byty jsou už hotové a čisté. Většina z nich má své majitele a jsou relativně obsazené. Kancelářské prostory jsou ještě volné k pronájmu," sdělil Martin Charvát.
Pasáž dává život i nově vzniklé kavárně, jejíž majitel ji upravuje podle vlastních architektonických návrhů, a také proto došlo k částečnému zpoždění prací.

„Atraktivní pro návštěvníky kaváren a obchodů bude možnost pohodlného posezení hned na několika venkovních zahrádkách a parkoviště spojené například s Martini´s Barem," dodal ředitel Rozvojového fondu.
Do nového zázemí a zrekonstruovaných prostor se navíc z třídy Míru  přesunou  veřejné toalety.

Jediným navrátivším se obchodem z původní pasáže bude kopírka a zůstane i kavárna Homolka. Návštěvníci dále najdou v přízemních prostorách reprezentativní prodejnu kancelářských potřeb či prodejnu vína. Prodávat se tam budou také slovenské sýry, italské potraviny, kožená galanterie. Mimo jiné se tam nastěhuje také pobočka společnosti, která obchoduje s bytovým textilem. „Neobsazeným prostorem zůstává zázemí pro restauraci, která tam kdysi byla. Obsazení těchto prostor je již v projednávání," zakončil pro náš Deník Martin Charvát.

Markéta Markovicsová