Slavná historická pasáž (téměř na spadnutí, čeká se na silnější vítr) se zanedlouho uzavře. Částečně asi proto, aby s dalším přívalem sněhu nepřišel nikdo k úrazu, až se zase začne bortit skleněný strop jako vloni. Pokud si někdo poslední dobou troufl pohlédnout při průchodu pasáží směrem vzhůru, riskoval. Proč? Ze stropu se totiž vlhkem loupe omítka.

A nejen omítka, ale i celé velké kusy fasády. Krom toho pod stropem uvidíte rozsáhlé mokré mapy, takže v případě deště nebo jarního tání si můžete užít ten luxus zmoknout i pod střechou. Navíc pod střechou ještě hnízdí holubi, z nichž vždycky nejméně polovina je mrtvá… A zatímco se budete se zraky vzhůru kochat zázrakem, jak to, že tahle památkově ceněná zřícenina ještě drží pohromadě, ocitnete se po kolena v louži. V případě, že přijde sněhová nadílka, pak za krk dostanete kupu sněhu a střepy.

Tak mě napadá, že cedule kolem stavenišť hlásající pravidlo „Vstup jen v ochranné přilbě“ tady už možná měly viset dávno. Na jednu stranu je ta rekonstrukce přece jen dobrá zpráva. Smutná zpráva pro nás je ta, že se s nájemníky Machoňovy pasáže stěhuje i redakce Pardubického deníku. I když to je barák na vodstřel, bylo nám tady ty dlouhé roky hezky…