Rekonstrukce Machoňovy pasáže se blíží do finiše. Kvůli mnoha změnám v projektu má oprava zpoždění, ale 30. listopadu by měla stavební firma předat objekt majiteli, kterým je Městský rozvojový fond Pardubice (MRFP). Slavnostní otevření se zařízenými obchody je pak v plánu na jaře 2013.

„Dnes začínáme na staveništi topit. Naše práce je před dokončením, již začínáme montovat parapety," uvedl stavbyvedoucí Václav Blažek.
V poslední fázi náročné rekonstrukce se budou upravovat především nebytové prostory, a to podle toho, jaký typ obchodu v jednotlivých částech pasáže bude.
„Nájemci nebytových prostor byli schváleni až na začátku října, takže tyto prostory budeme ještě upravovat. Mohu říci, že 90 procent komerčních prostor už má svého nájemce," podotkl ředitel MRFP Martin Charvát.

A jaké obchody tedy návštěvníci v pasáži naleznou? Chystá se pro ně třeba galanterie, prodejna sýrů, obchod s italskými potravinami, vinotéka a pravděpodobně také kavárna.

Zájem o byty

Na odbyt jdou i nájemní byty, kterých bude v opravené památce celkem 26.
„Devatenáct bytů již je obsazených, nájemné je 100 korun za metr čtvereční za měsíc. U nebytových prostor pak nájem činí tři tisíce korun za metr čtvereční za rok," sdělil podrobnosti Martin Charvát.
Novinkou budou dva průchody, které nakupující zavedou z původní Machoňovy pasáže do nové přístavby a na parkoviště. To bude mít dvě podlaží – v suterénu budou parkovat rezidenti, v přízemí je v plánu zhruba 40 parkovacích míst pro veřejnost.

Původně byla naplánována rovněž restaurace v suterénu, z toho ale nakonec sešlo. „Dnešní doba vzniku nových restaurací moc nepřeje," dodal ředitel MRFP. 

Snahou stavbařů je, aby se Machoňova pasáž opět stala skvostem Pardubic. Jejich práce ale nebyla nijak lehká, jelikož stavba navržená architektem Ladislavem Machoněm ve stylu art deco dlouhou dobu chátrala.

Stavební firma se tak při rekonstrukci musela potýkat hlavně s narušenou statikou. Vzhledem k tomu, že objekt je památkově chráněn, museli brát stavbaři při opravě v potaz i připomínky památkářů.
„Z technologického hlediska bylo rovněž náročné rekonstruovat světlík pasáže," nechal se slyšet stavbyvedoucí Václav Blažek.

780 tisíc kostiček

Výsledek by ale prý měl stát za to. Návštěvník pasáže by měl mít pocit, že se vrátil do třicátých let minulého století. Tento dojem by měla umocnit štukatérská výzdoba, omezení počtu reklamních ploch i replika mozaikové podlahy.

„Replika původní dlažby je složena ze 780 tisíc kostiček, které musely být vyskládány ručně podle původního vzoru," konstatoval ředitel MRFP Martin Charvát.